Kodować każdy może…

Godzina Kodowania, organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej, jest największą inicjatywą edukacyjną o charakterze komputerowym w historii, adresowaną do uczniów, nauczycieli i innych osób z całego świata. Cieszy się również dużą popularnością w Polsce. Można w niej uczestniczyć przez cały rok, 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, z dowolnego urządzenia i miejsca, w którym jest dostęp do Internetu, na lekcjach i zajęciach w szkole, jak i poza nią, indywidualnie lub w grupie.

W tym roku centralne obchody wyznaczono na 4-10 grudnia. Uczniowie naszej szkoły ochoczo przystąpili do akcji w ramach lekcji zajęć komputerowych, informatyki czy też koła informatycznego.

Dzięki takim zajęciom można się przekonać, że programować komputery i inne urządzenia teleinformatyczne może praktycznie każdy, od lat 3 do… 103, należy tylko odpowiednio dobrać narzędzia, stosownie do wieku i rozwoju człowieka.

Co uczniowie sądzą o kodowaniu (pisaniu programów)?

Jakub Szczepański, kl. 4 c: „Każdy może uczyć się kodować na stronie code.org. Uczyliśmy się programować z Minecraftem, tworzyliśmy swój świat, budowaliśmy domy, rozwiązywaliśmy łamigłówki. Bardzo fajne zadania! Gorąco polecam!”

Nikola Krysińska, kl. 4 c: „Bardzo fajna zabawa! Na lekcji informatyki kodowaliśmy w grze Star Wars. Musiałam bardzo się starać, aby przejść na kolejny, wyższy poziom gry”.

Jakub Szafraniec, kl. 6 a: „Gra Star Wars uczy myślenia logicznego, analitycznego rozumowania. Na pewno warto spróbować!”.

Michał Parzonka, kl. 6 a: „Ciekawa sprawa! Można uczyć się programowania za pomocą komend w postaci puzzli, które należy odpowiednio przyporządkować, aby rozwiązać zadanie”.

Franciszek Pokora z VI b: „Programowaliśmy na platformie code.org za pomocą programu Koduj z Anną i Elsą. Gra uczyła nas rysowania różnego typu figur geometrycznych za pomocą poleceń często powtarzanych tych samych zdarzeń”.