Gra „Bieg Niepodległości”
19 listopada 2018 roku uczniowie klas 6, 7, 8 i oddziałów gimnazjalnych wzięli udział w grze szkolnej, zainicjowanej w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.Gra „Bieg Niepodległości” została zorganizowana w formie rywalizacji. Nad jej przebiegiem czuwali nauczyciele: Karolina Forysiak, Dorota Maciejewska, Małgorzata Zimoch, Magdalena Nikodem,Grażyna Wróbel, Agnieszka Kuropka i Jacek Falszewski.
Uczniowiewraz z wychowawcami zmierzyli się z przygotowanymi zadaniami. Klasy rywalizowały zaciekle o cenne punkty na kolejnych „stacjach”.Ich zadaniem było między innymi nadmuchanie na czas biało-czerwonych balonów, odgadnięcie wizerunków władców na banknotach polskich, rozwiązanie krzyżówki niepodległościowej zwykorzystaniem multimedialnej platformy LearningApps, bandażowanie dłoni, czy też przebiegnięcie sztafety z flagą. Zadaniem każdej klasy było również wykonanie kotylionów według własnego projektu.
Gra „Bieg Niepodległości” była okazją do nauki przez zabawę, integracji klas i współdziałania w zespole.
Rywalizacja zakończyła się apelem podsumowującym, na którym na zwycięzców czekały słodkie nagrody ufundowane przez obie Rady Rodziców działające przy szkole.
Aktywni dla Niepodległej
11 i 12 listopada 2018 r. nie było lekcji. Niektórzy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły spędzili te dni aktywnie, na sportowo.
Michał Bednarek z kl. 4 b, Rafał Noculak i David Troianovskyi z 5 b i Damian Rydz z 8 a wzięli udział w Niepodległościowym Maratonie MTB. Ta impreza kolarska zorganizowana została po raz dziewiąty w Wieruszowie. W zawodach wystartowało ponad 200 osób. Najlepiej z naszych reprezentantów spisał się R. Noculak, zajmując w swojej kategorii wiekowej II miejsce.
Tego samego dnia Wiesław Klaczyński, nauczyciel wychowania fizycznego, debiutował w V Kępińskim Biegu Ulicznym o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Kępno, rywalizując z ponad 350 zawodnikami z Polski i Ukrainy. Ostatecznie pan Wiesław 10-kilometrową trasę pokonał w 48 minut, zajmując 120. lokatę. Gratulujemy tym bardziej, że to dopiero początek jego przygody z bieganiem.
Z kolei 12 listopada nauczyciele: Małgorzata Domagała, Katarzyna Kireńczuk-Szczepaniak, Jacek Kuropka i Piotr Szczepaniak oraz spora grupa dzieci, młodzieży i ich rodziców wzięli udział w imprezie rowerowej pn. „100 km na stulecie niepodległości”. Jej organizatorem były: Biblioteka Publiczna w Bralinie oraz Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne. Więcej na ten temat w artykule „Sto kilometrów na stulecie niepodległości”.
Sto kilometrów na stulecie niepodległości
Uczestnicy oraz sympatycy projektu „Latająca Galeria SZATNIA” w poniedziałek 12 listopada 2018 r. po raz drugi uczcili Naszą Niepodległą. Wszyscy wspólnie wzięli udział w sportowej imprezie rowerowej „100 km na stulecie niepodległości”.
Trasa rajdu rowerowego prowadziła przez Bralin, Szklarkę Mielęcką, Mielęcin, szczyt Kobylej Góry lub Czermin, Marcinki, tzw. Tabor Stary, Tabor Mały, Bralin i stanowiła łącznie 25 km. Trasę pokonywano w czterech grupach: projektowicze i sympatycy, UKS Sport Bralin grupa starsza, szkółka kolarska działająca przy UKS i sympatycy oraz „zawodowa” grupa męska.
O godzinie 11.00 wspólnym zdjęciem oraz zapaleniem znicza pod pomnikiem pamięci w pobliżu kościoła parafialnego co najmniej czterdzieści osób rozpoczęło aktywność dla Niepodległej. Założeniem spotkania było, aby cztery grupy przejechały wyznaczoną trasę 25 km tak, aby w sumie pokonać 100 km. Wśród uczestników znalazły się cztery osoby, które przejechały taki dystans: Dariusz Drelak, Milena Drelak, Piotr Szczepaniak i Michał Biziak. Jesteśmy dumni z wszystkich cyklistów! Dziękujemy, że byliście. Takie chwile zmieniają nas na lepsze, takie chwile zmieniają Polskę na lepsze.
Zakończeniem imprezy było wspólne ognisko z grochówką i kiełbaskami. Dziękujemy grupie projektowej, która jak zwykle stanęła na wysokości zadania.
Projekt „Latająca Galeria SZATNIA” realizowany jest przez Bibliotekę Publiczną w Bralinie oraz Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne w ramach programu „Równać Szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, prowadzonego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.
Drzewko dla Niepodległej
Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przed naszą szkołą zostało wkopane symboliczne drzewko dla Niepodległej. Pod jego korzeniami została umieszczona kapsuła czasu, w której znalazł się opis historii naszej szkoły oraz bieżących wydarzeń, które mają być pamiątką obchodów tej ważnej rocznicy. Materiały przygotowała p. Karolina Forysiak. Do kapsuły, dzięki pani dyrektor Beacie Czaczkowskiej, zostały również złożone historyczne tarcze szkolne, zdjęcia oraz moneta Bralina. W obecności przewodniczących klas kapsuła wraz z drzewkiem została wkopana przed budynkiem szkoły.
Jest to dla całej społeczności szkolnej symboliczny gest pamięci o naszej bogatej przeszłości i cenna pamiątka dla przyszłych pokoleń.
Strojenie okien motywem patriotycznym
W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości uczniowie naszej szkoły pięknie przystroili swoje klasy motywem patriotycznym.Nie zabrało gazetek tematycznych, biało-czerwonych flag, liści, czy motyli.Ubrane w narodowe barwy budynki szkolne dowodzą, że uroczyście obchodzimy Święto Niepodległości.
Zaciętą rywalizację klas na najładniej przystrojone okna zwyciężyła klasa VIII A, która uzyskała słodki upominek. Wszystkie klasy zostały wyróżnione za swą pracę dyplomami.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za radosne przeżywanie niepodległości.
Wspólne śpiewanie hymnu narodowego
W stulecie odzyskania wolności
autor: Jacek Kuropka
Od 11 do 25 października w kościele Na Pólku można było obejrzeć wystawę zatytułowaną „Drogi do Niepodległej”. Przekrojowo pokazywała ona działania podejmowane w latach 1905-1921 w celu odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości. Wysiłek zbrojny Polaków walczących w czasie I wojny światowej obejmował walki I Kompanii Kadrowej, Legionów Polskich, Legionu Puławskiego, I, II i III Korpusu Polskiego na Wschodzie i Armii Błękitnej. Wystawę uzupełniają liczne fotografie, reprodukcje dokumentów i eksponaty dotyczące historii Ziemi Bralińskiej (w granice RP została ona włączona dopiero w styczniu 1920 r.). Tę część ekspozycji przygotowała społeczność Zespołu Szkół im. Ks. Michała Przywary i Rodziny Salomonów.
Kilka dni temu wystawę na Pólku obejrzeli również uczniowie naszej szkoły.
100 minut aktywności na stulecie niepodległości
autor: Małgorzata Domagała
Uczestnicy projektu Latająca Galeria „Szatnia” wraz ze swoimi przyjaciółmi uczcili setną rocznicę niepodległości poprzez sto minut wędrówki w terenie. Ideę marszu symbolizowały biało-czerwone wstążeczki zawiązane na kijkach nordic walking.
W przepiękne sobotnie przedpołudnie młodzież z zaprzyjaźnionymi osobami ruszyła w stuminutową wędrówkę ze świetlicy „Tęcza” przez Pólko i Brodzisko do miejsca startu. Październikowy marsz był bardzo przyjemną wędrówką, sprzyjała temu dobra pogoda i miłe znajome twarze. Ponadto była to swoista lekcja miłości do Ojczyzny. Powtarzając za profesorem Józefem Drabikiem, można powiedzieć, że „zdrowie jest wartością, dzięki której człowiek może realizować swoje aspiracje, a tym samym poprawiać swoją jakość życia, co w prostej linii prowadzi do m.in. większej wydajności pracy dla ojczyzny i do pomnażania dóbr narodowych. Dbanie o te dobra poprzez zabiegi wokół zdrowia jest wyrazem patriotyzmu (…) Nasza aktywność fizyczna jest powinnością. Każda troska o państwo jest formą patriotyzmu. Dbanie o zdrowie to dbanie o siłę państwa i współodpowiedzialność za dalsze losy kraju (…)”.
W sumie uczestnicy marszu nordic walking przeszli około 7 kilometrów. Na mecie dla chętnych przygotowano poczęstunek. Nie zapomniano także o pamiątkowych zdjęciach, które można znaleźć w naszej galerii. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, dziękujemy za piękną, sportową postawę i życzymy, aby idea nordic walking towarzyszyła im w codziennym życiu.
Na piechotę do św. Jadwigi
autor: Małgorzata Domagała
22 października 2018 r. odbył się II Rajd Świętej Jadwigi do kaplicy Na Łąkach pod Mnichowcami. Tym razem do wędrówki po małej ojczyźnie zachęciliśmy uczniów klas 4.
Nasi najmłodsi wykazali się prawdziwie turystyczną postawą, wraz ze swoimi wychowawcami i rodzicami dzielnie zawędrowali do kapliczki na łąkach. Tam z zaciekawieniem słuchali o wędrówce św. Jadwigi Śląskiej, o legendach związanych z kapliczką i ludziach związanych z tym miejscem. Na koniec młodzież wzięła udział w konkursie krajoznawczym.
Nieocenioną pomocą w organizacji rajdu okazali rodzice klas 4. – dzięki ich hojności dzieci miały napoje i słodycze. Panie z Rady Rodziców przygotowały kiełbaski z grilla na mecie rajdu, z kolei firma Transporter Travel użyczyła nagłośnienia i zapewniła bezpłatny transport do Bralina, zaś państwo Hodyjasowie zapewnili zaplecze sanitarne. Wszystkim składamy podziękowania za życzliwość i nieocenioną pomoc.
Każde spotykanie z historią, bezpośrednie jej doświadczanie i przeżywanie powoduje to, że dzieci zaczynają lepiej ją rozumieć. Nas uczniowie zrobili kolejny krok ku temu, by poznać i pokochać swoją małą ojczyznę.