„Święto Pieczonego Ziemniaka”

Szkolni turyści – sympatycy rowerowych wypraw – wybrali się na rajd rowerowy z okazji „Święta Pieczonego Ziemniaka”. Cykliści przejechali w piątek 27 października 2023r. trasę ok. 25 km odwiedzając Tabor Mały, Lipnik, Tabor Stary i Czermin.

Po drodze do Czermina uczestnicy zatrzymali się przy „Dębach bralińskich”, których wiek szacuje się na 300 lat. Odwiedzili też obelisk w Lipniku poświęcony Księdzu Prałatowi Janowi Ćwiejkowskiemu. Młodzież odczytała życiorys księdza Jana i oglądała zdjęcia z życia kapłana.

W Czerminie – przy rozpalonym ognisku, oczekując na pieczone ziemniaki z kociołka, z polską tradycją „wykopków” zapoznały grupę Natalia Mieszała i Zuzanna Świątek. Członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego przygotowali też prelekcję o tym, jak ziemniaki trafiły do Europy, jak nazywały się w języku rdzennych mieszkańców i kto sprawił, że ziemniaki stały się popularne w Europie i na świecie.

Pani Agnieszka Czarnasiak – Szydłowska opowiedziała nam o tym jak ziemniaki trafiły na polskie stoły .

Po pysznym jedzeniu i kilku dokładkach młodzież wykorzystała potencjał “Sportowej Osady na Wzgórzu” w Czerminie na rekreację.

W drodze powrotnej udaliśmy się do opuszczonej osady Tabor Stary. Tam zapoznaliśmy się z historią tego miejsca.

Wszystkim współorganizatorom tegorocznego Święta Pieczonego Ziemniaka bardzo dziękujemy za wspólną integrację. Szczególne podziękowania ślemy do Sołectwa Czermin (pana Andrzeja Jędrzejaka) za udostępnienie Osady oraz rozpalenie ogniska. Paniom – Ewelinie Krawczyk i Ewie Mieszale za sponsoring słodkości oraz bezinteresowną pomoc.

Październikowa wycieczka zakończyła tegoroczny sezon rowerowy w Szkolnym Kole Krajoznawczo – Turystycznym. Kolejne wyprawy rowerowe planujemy już na wiosnę.