Projekt “Zabytkowo i klockowo” w klasach pierwszych

Dnia 13 listopada roku uczniowie klas Ia i Ib wraz z wychowawczyniami p. Iloną Wojtysiak oraz p. Agnieszką Kozioł – Zmyśloną mieli szansę uczestniczyć w niebywałym projekcie edukacyjnym. “Zabytkowo i klockowo”, bo tak nazywał się projekt warsztatów zabytkowej architektury sakralnej powiatu kępińskiego dla dzieci organizowany przez Fundację F-XXI, polegał na zbudowaniu jednego z obiektów sakralnych z klocków Lego.

Przedstawiciel fundacji i prowadzący warsztaty opowiedział uczniom klas pierwszych o ważnych obiektach sakralnych znajdujących się w naszej okolicy. Wspólnie wybrano Kościół pw. św. Anny w Bralinie. Dzieci obejrzały zdjęcia kościoła i przystąpiły do pracy. Pod okiem prowadzącego warsztaty powstawały ściany, dach, okna a nawet zieleń otaczająca kościół. Wszystko to zbudowane z klocków. Wspólne dzieło do złudzenia przypominało wszystkim nam znany kościół w Bralinie.

Projekt miał na celu pokazanie dzieciom, że zabawa klockami może być bardzo ciekawa i owocna, a praca w grupie daje wiele możliwośći. Uczestnicy zajęć nauczyli się też, że planowanie, dokładność i cierpliwość zawsze doprowadzą ich do upragnionego celu. W efekcie końcowym powstała wspaniała budowla odwzorowująca nasz braliński kościół. Dzieci długo podziwiały efekty swojej pracy i z entuzjazmem podeszły do propozycji kolejnych zajęć z wykorzystaniem klocków Lego