30 listopada 2018 r w Świetlicy Profilaktyczno – Środowiskowej „Tęcza” w Bralinie odbył się finał projektu Latająca Galeria „SZATNIA”. Projekt był realizowany od czerwca 2018 r. , a jego celem było włączenie się w obchody Święta Niepodległości. Realizacja projektu odbywała się etapami.
W uroczystym spotkaniu udział wzięli m.in.: wójt gminy Bralin Piotr Hołoś, radna powiatu kępińskiego Regina Marczak, przewodniczący Rady Gminy Bralin Marek Markiewicz, kierownik Referatu Oświaty Kultury, Sportu i Promocji Urzędu Gminy Bralin Sławomir Bąk, wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bralinie Monika Słowińska, prezes Ludowego Klubu Sportowego Karol Wanzek, przedstawiciel OSP Bralin – Grzegorz Grossek oraz koordynator równoległego projektu „Rowerowa Niepodległa” Beata Skowrońska.
Podczas wakacji planowaliśmy przedsięwzięcie, poznawaliśmy sylwetki naszych bohaterów, odkrywaliśmy publikacje i literaturę. Planowaliśmy wspólny wyjazd.
W drugim etapie projektu, we wrześniu, wybraliśmy się do Warszawy w poszukiwaniu inspiracji do stworzenia galerii sportowców minionego stulecia. Byliśmy na Powązkach, gdzie m.in. na grobach Franciszka Żwirki, Stanisława Wigury, Ireny Szewińskiej, Bogusława Zycha, Kamili Skolimowskiej, Kazimierza Deyny zapaliliśmy znicze. Ponadto zwiedziliśmy Muzeum Sportu i Turystyki, biorąc udział w lekcji muzealnej „Sport w Polsce niepodległej”.
Z kolei trzeci etap projektu realizowany był na sportowo: dni, które wpisały się w narodowe obchody Święta Niepodległości to 27 października i 12 listopada 2018 r. Wówczas wspólnie z naszymi przyjaciółmi i sympatykami projektu uczciliśmy Niepodległą poprzez akcję „100 minut aktywności na 100-lecie niepodległości” oraz poprzez rajd rowerowy „100 km na stulecie niepodległości”. Ideę święta niepodległości symbolizowały biało-czerwone wstążeczki zawiązane na kijkach nordic walking, a później na kierownicach naszych rowerów.
Ostatnim etapem projektu było stworzenie „Latającej Galerii SZATNIA”, która będzie odwiedzać różne miejsca naszej gminy aż w końcu zawiśnie w bralińskiej szkole – w szatniach przy sali gimnastycznej. Jej bohaterami stali się sportowcy, którzy swoimi osiągnięciami zasłużyli na naszą pamięć. Oczywiście, nie byliśmy w stanie zaprezentować wszystkich sportowców – wiemy, że brakuje w naszej galerii wielu wybitnych postaci. Był to nasz subiektywny wybór. Tworząc galerię, kierowaliśmy się naszymi zainteresowaniami i sympatią. Galeria obejmuje okres od Tomasza Stankiewicza (1924) po Rafała Kurzawę (2018).
Okres naszej współpracy uznajemy za bardzo wartościowy i miło go wspominamy. Dziękujemy władzom gminnym oraz jednostce OSP Bralin za wsparcie, dyrekcji naszej szkoły za zaufanie, jakim nas obdarzyła i za to, że nie zwątpiła w słuszność naszych pomysłów. Koordynatorkom projektu Ewie Jędrysiak i Małgorzacie Domagale za wytrwałość, nieustanne wsparcie i zrozumienie. Wykonywana praca dzięki Wam wszystkim była o wiele przyjemniejsza.
Dziękujemy za okazywaną życzliwość i pomoc w realizacji naszych przedsięwzięć na rzecz społeczności lokalnej. Projekt odkrył nasze mocne strony, ukazał, że potrafimy być kreatywni, samodzielni i zaangażowani we wspólne działania. Pokazał, że potrafimy bezinteresownie włączyć się w życie biblioteki i koła turystycznego, a podjęte działania służą tym samym rozwojowi naszych rówieśników i szkoły.
Projekt „Latająca Galeria SZATNIA” realizowany był przez Bibliotekę Publiczną w Bralinie oraz Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne w ramach programu „Równać Szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, prowadzonego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.