Jelczem w Himalaje

9 grudnia 2022r. w świetlicy Tęcza w Bralinie odbyło się spotkanie z panem Maciejem Pietrowiczem, który opowiedział o swojej wyprawie Jelczem w Himalaje. Inicjatorem spotkania było Szkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne oraz Biblioteka Publiczna w Bralinie.

Bralińskie spotkanie z Maciejem Pietrowiczem cieszyło się ogromnym powodzeniem nie tylko wśród młodzieży. Na spotkanie przybyli równie licznie mieszkańcy Powiatu Kępińskiego.

Prelekcja dotyczyła głównie wyprawy samochodowej z 2021 roku, kiedy to „Fundacja Pietrowicz Śladami Uczestników” postanowiła uczcić pierwszą wyprawę środowiska jeleniogórskiego w góry najwyższe -„Himalaje – 79”. W 1979 roku Jelcz pokonał trasę przez Czechosłowację, Austrię, Jugosławię, Bułgarię, Turcję, Iran, Afganistan, Pakistan , Indie do Nepalu (do Pokhary ). 42 lata po pierwszej jeleniogórskiej wyprawie udał się w ten sam rejon Maciej Pietrowicz. Z dwójką towarzyszy wyruszył Jelczem śladami uczestników z 1979 roku. Wyprawa dla naszego gościa miała również wartość sentymentalną, gdyż jego ojciec był uczestnikiem pierwszej jeleniogórskiej wyprawy Jelczem do Nepalu. Opowiadając o swoich doświadczeniach wyprawowych podkreślał znaczenie zaplecza organizacyjnego Złotej Ery Himalaizmu Polskiego, szczególnie rolę wyprawowych kierowców. Między innymi dzięki nim „lodowi wojownicy” Andrzeja Zawady mogli zapisać się na kartach historii himalaizmu światowego.

Poniedziałkowe popołudnie z Maciejem Pietrowiczem zainspirowało nas do robienia rzeczy, na które czasem brak nam odwagi oraz uświadomiło nam cytując za uczestniczką spotkania, że: „marzenia się nie spełniają same, tylko trzeba je spełniać”. Spotkanie zamyka realizowaną w Szkolnym Kole Krajoznawczo – Turystycznym innowację pedagogiczną realizowaną w związku z Rokiem Wandy Rutkiewicz.