„Jakże Cię uczcić Patronie…”

29 września 2023 roku nasza szkoła obchodziła Złoty Jubileusz nadania imienia. Obchody rozpoczęła Msza Św. w kościele pw. św. Anny w Bralinie. Przed południem uczniowie w dwóch grupach wiekowych obejrzeli uroczystą akademię i wzięli udział w Marszu Kopernika, podczas którego rozwiązywali zagadki związane z Patronem. Na pamiątkę doniosłej Rocznicy uczniowie ze wszystkich klas posadzili na terenie szkoły 50 drzew.

Po południu miały miejsce oficjalne uroczystości. Wśród zaproszonych gości znalazły się władze samorządowe, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Kaliszu, dawni i obecni pracownicy, w tym dyrektorzy, którzy zarządzali placówką w ostatnim 50 – leciu, rodzice, przyjaciele szkoły, bralińscy kapłani oraz absolwenci i uczniowie. W słowach przemówień dyrektor i goście podkreślali, jak zmieniła się szkoła w przeciągu półwiecza, jaki wpływ wywarła na wszystkich z nią związanych.

Program artystyczny rozpoczął się prezentacją ukazującą historię szkoły. Zebrani dowiedzieli się, że pierwsze budynki istniały już na początku XIX w., jak rozwijała się szkoła na przestrzeni lat, co działo się z placówką w okresach wojen. Mogli przyjrzeć się zmianom, które dokonywały się w ostatnich dziesięcioleciach i trwają nadal. Widzowie obejrzeli też kalendarium związane z 1973 r., który był niezwykły i obfitował w wiele historycznych wydarzeń. 29 września 1973 roku nadano naszej szkole imię Mikołaja Kopernika. Okoliczności tego wydarzenia przybliżyła zebranym p. Krystyna Myler.

Następnie w programie słowno – muzycznym zaprezentowali się uczniowie. Do zebranych przemówił sam Mikołaj Kopernik, podkreślając rolę nauki w życiu człowieka i dążenie do mądrości. Wspaniała postać Patrona wyznacza wartości, które należy pielęgnować. Idąc w ślady wielkiego człowieka renesansu nasi uczniowie pięknie zaprezentowali swoje talenty. Były występy taneczne i wokalne. Tę część uroczystości uświetnili absolwenci. Zebrani mogli ich podziwiać w pokazie tańca towarzyskiego, wysłuchali układu na fortepian oraz dwóch coverów w aranżacji przygotowanej przez zespół So Fresh. Na scenie miał także miejsce występ wokalny pań z Klubu Seniora. Zwieńczeniem uroczystości było wykonanie „My Way” przez nauczycieli, seniorów i uczniów. Całość dopełniła piękna dekoracja nawiązująca do dokonań Patrona.

W obchody nadania szkole imienia Mikołaja Kopernika wpisały się również imprezy towarzyszące. Przed uroczystością zorganizowano akcję „Kartka od Absolwenta”, która spotkała z pozytywnym odzewem – do szkoły napłynęły pozdrowienia z różnych stron. 28 września uczniowie uczestniczyli w Turnieju Szachowym, 30 września nauczyciele oraz zaproszone zespoły z gminy Bralin wzięli udział w Turnieju Siatkówki, 2 października grupa uczniów i nauczycieli wyruszyła na wycieczkę szkolną „ WŁOCHY ŚLADAMI KOPERNIKA”. Wyprawa będzie znakomitą okazją, by odwiedzić miejsca związane z życiem Patrona.

Przeżyliśmy piękne i wzruszające chwile. Jubileusz stał się okazją do wspomnień przywołanych słowem, obrazem i muzyką. Po zakończeniu uroczystości zebrani mogli zobaczyć współczesne oblicze szkoły, spacerując po korytarzach. Niejednemu łza zakręciła się w oku, gdy przeglądał karty kronik zebrane na przestrzeni lat. Był czas na rozmowy i wspominki „przy kawie” w czasie spotkania zamykającego ten wyjątkowy dzień.

Wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie Złotego Jubileuszu serdecznie dziękujemy!