Happy Easter!

Zapewne każdy z was wie, jak wyglądają tradycyjne Święta Wielkiej Nocy w Polsce. Święcenie jajek w kościele, suto zastawiony stół, na którym króluje baranek, zajączek i kurczaczek. Wiele jest w naszej kulturze symboli i tradycji, których na pewno nie może zabraknąć.

A jak celebrują Święta Wielkanocne w Zjednoczonym Królestwie?

Na Wyspach , Wielki Pątek (Good Friday) jak i poniedziałek wielkanocny są dniami wolnymi od pracy. W Polsce mamy „lany poniedziałek”, na ziemiach brytyjskich w Easter Monday, nie ma takiej tradycji. Symbolem tego święta jest natomiast „Easter Bunny”, który nie ma zbyt wiele wspólnego z chrześcijańskim zajączkiem wielkanocnym. „Easter Bunny”, przynosi dzieciom drobne upominki w postaci słodyczy.

Niedziela Wielkanocna dla wielu Brytyjczyków jest bardzo rodzinnym dniem. W gronie najbliższych Brytyjczycy spotykają się podczas śniadania, wybierają do kościoła lub na spacer.

W niektórych częściach Wielkiej Brytanii tradycją jest dość nietypowy zwyczaj: zawody w toczeniu jajek z górki. Wygrywa osoba, której jajko przetrwa. Popularne są także zabawy egg hunt, rolling eggs czy pace-egg.

W naszej szkole podczas lekcji języka angielskiego uczniowie poznali tradycje i obrzędy Świąt Wielkanocnych, jakie obchodzi się właśnie w krajach anglojęzycznych. Klasy rozwiązywały „świąteczne” zadania i ćwiczenia. Przygotowały także kartki świąteczne w języku angielskim. Na zajęciach dzieci uczyły się również nowego słownictwa oraz zwrotów językowych, a także doskonaliły nabyte już umiejętności. Happy Easter!