Happy Easter! 

Zapewne każdy z was wie, jak wyglądają tradycyjne Święta Wielkiej Nocy w Polsce. Święcenie jajek w kościele, suto zastawiony stół, na którym króluje baranek, zajączek i kurczaczek. Wiele jest w naszej kulturze symboli i tradycji, których na pewno nie może zabraknąć. 

A jak celebrują Święta Wielkanocne w Zjednoczonym Królestwie? 

Na Wyspach, Wielki Piątek (Good Friday) jak i poniedziałek wielkanocny są dniami wolnymi od pracy. W Polsce mamy „lany poniedziałek”, na ziemiach brytyjskich w Easter Monday, nie ma takiej tradycji. Symbolem tego święta jest natomiast „Easter Bunny”, który nie ma zbyt wiele wspólnego z chrześcijańskim zajączkiem wielkanocnym. „Easter Bunny” przynosi dzieciom drobne upominki w postaci słodyczy.  

W niektórych częściach Wielkiej Brytanii tradycją jest dość nietypowy zwyczaj: zawody w toczeniu jajek z górki. Wygrywa osoba, której jajko przetrwa. Popularne są także zabawy egg hunt, rolling eggs czy pace-egg. 

W naszej szkole podczas lekcji języka angielskiego uczniowie poznali tradycje i obrzędy Świąt Wielkanocnych. Dzięki świątecznej prezentacji mogliśmy odbyć podróż do Wielkiej Brytanii i zobaczyć, jak wygląda Wielkanoc u Brytyjczyków. Klasy rozwiązywały „świąteczne” zadania i ćwiczenia. Uczniowie przygotowali także kartki świąteczne w języku angielskim i królicze okulary. Na zajęciach dzieci uczyły się również nowego słownictwa oraz zwrotów językowych, a także doskonaliły nabyte już umiejętności.