Dzieci lubią gry, czyli troszkę o szachach w wersji planszowej i online

W bieżącym roku szkolnym tj. 2020/2021 kontynuowane są w naszej szkole zajęcia szachowe, głównie dla uczniów z klas – drugich i trzecich oraz zainteresowanych z czwartych.

To już drugi rok, w którym reaktywowana jest ta piękna „królewska” gra.

Należy tutaj przypomnieć dzieciom, młodzieży, a i starszym, że bralińska podstawówka w przeszłości miała tutaj spore osiągnięcia i jej uczniowie sięgali po laury w byłym województwie kaliskim.

W tajniki gry w szachy wprowadza nas pan Jerzy Liebner – miejscowy nauczyciel, a prywatnie pasjonat sportu.

Gra w szachy niesie wiele pozytywnych bodźców dla uczniów, przede wszystkim rozwija ich pamięć i uwagę, a ponadto myślenie logiczno-strategiczne, dlatego dobrze się stało, że od najmłodszych klas próbuje się zaszczepić bakcyla szachowego.

Podczas najpierw zajęć stacjonarnych, uczniowie zostali zapoznani m.in.: z ustawieniem szachownicy, bierek, ich wartością bojową, poruszaniem się po niej, biciem itp.

Ponadto kolorowaliśmy malowanki o tematyce szachów.

Gdy wydawało się nam, że już za chwilę nastąpią prawdziwe pojedynki na szachownicy, zostaliśmy skierowani na naukę zdalną.

Nie zaprzestaliśmy jednak rozwijać naszych pasji.

Poznaliśmy jedną z bardziej ciekawych platform do nauki gry w szachy – mianowicie lichess.org.

Tu mogliśmy usystematyzować nabytą wiedzy i umiejętności, a także toczyć pojedynki online z komputerem, naszym panem instruktorem jak i z kolegami. Super sprawa, rewelacja. Polecamy gorąco. Powoli „rozkręcaliśmy się”, a jeden z naszych członków zadebiutował w rozgrywkach online w V Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli w szachach. Brawo. W ślad za nim podążają już następni, o czym poinformujemy kolejnym razem.