Zaślubiny ze szkołą

Przyjęcie bralińskich pierwszoklasistów do braci uczniowskiej było takie, jak być powinno – piękne i wzruszające. Uroczystość miała miejsce 26 października 2017 r. w sali gimnastycznej. Maluchom towarzyszyli ich wychowawcy, nauczyciele, dyrekcja szkoły, zaproszeni goście, uczniowie ze starszych klas, a także ukochani rodzice i dziadkowie.

Wśród gości zaproszonych na uroczystość znaleźli się: Adam Pruban – dyrektor szkoły oraz Krystyna Żary i Karolina Forysiak – jego zastępczynie, Sławomir Bąk – kierownik Referatu Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Gminy Bralin oraz Aleksandra Kubacka – przewodnicząca Rady Rodziców.

Całość rozpoczęła się o godz. 18.00 od uroczystego wejścia na pięknie przystrojoną salę gimnastyczną w towarzystwie wychowawczyń: Krystyny Hołoś, Katarzyny Krupy i Agaty Piotrowiak. Tego dnia nawet one były przejęte i nieco stremowane, aby wszystko wypadło jak najlepiej.

Przy drzwiach ustawili się uczniowie starszych klas, którzy – tworząc szpaler – stali na baczność i trzymali duże tekturowe kredki nad głowami wkraczających maluchów. Dostojeństwa pierwszakom dodawał piękny granatowy biret z białym frędzelkiem i duża kokarda w takim samym kolorze, wytwornie zawiązana pod szyją.

Przybyłych powitał Patryk Antczak, uczeń klasy gimnazjalnej, mówiąc do młodszych koleżanek i kolegów m.in.: – Zawsze możecie skorzystać z naszych rad i pomocy, zwracać się do nas ze wszystkimi trudnymi sprawami. Uśmiechnijcie się, bo w naszej szkole jest przyjemnie, miło i radośnie. Później były okolicznościowe wiersze i piosenki. Trzeba przyznać, że śpiewane nie byle jak, a dziarsko, radośnie i głośno.

Aż wreszcie przyszedł czas na niezwykle podniosły moment. Kiedy wszyscy zebrani powstali, wspólnie odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie pierwszoklasiści, podnosząc w górę dwa palce prawej dłoni, złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, po czym obie panie dyrektor dużymi ołówkami pasowały dzieci na „pełnoprawnych” uczniów.

W prezencie od rodziców dzieci otrzymały: ilustrowany słownik ortograficzny, tabliczkę mnożenia, plan lekcji, linijkę, słodycze oraz dyplomy, które wręczyły wychowawczynie. Z kolei przewodnicząca Rady Rodziców obdarowała dzieci słodkimi rożkami. W podziękowaniu za przygotowanie maluchów do ślubowania przedstawiciele każdej z klas wręczyli paniom wychowawczyniom kwiaty.

26 października 2017 r. to data, która w pamięci 59 pierwszoklasistów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bralinie pozostanie w pamięci na bardzo długo. O tym, jak ważny to dla nich dzień, mogłem się przekonać osobiście, kiedy pod koniec uroczystości podszedłem do płaczącego chłopca, by zapytać, dlaczego ma mokre oczy, w odpowiedzi usłyszałem od siedzącej obok dziewczynki: – On płacze ze szczęścia, proszę pana.

Wszystkim przybyłym gościom, rodzicom, opiekunom Samorządu Uczniowskiego – Monice Słowińskiej i Piotrowi Szczepaniakowi wraz z młodzieżą, Elżbiecie Leśniarek, która zadbała o dekorację, wychowawczynie klas 1. składają serdeczne podziękowania.