Szanujmy wodę!

Światowy Dzień Wody to święto obchodzone corocznie 22 marca. Ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 1992 r. z powodu braku dostępu do czystej wody ponad miliarda ludzi na świecie.

W bieżącym roku szkolnym klasy 4 a i 7 a na dwóch godzinach lekcyjnych upamiętniły ten wyjątkowy dzień. Nauczycielka geografii, Grażyna Wróbel podjęła współpracę z Polską Akcją Humanitarną, dzięki czemu otrzymała ciekawe materiały edukacyjne, plakaty, filmy oraz scenariusze zajęć.

Uczniowie obejrzeli krótkie filmy tematyczne: „Woda w szkołach w Somalii”, „Woda dla Somalii”, „Woda nie tylko w kranie”, a następnie rozmawiali o godności ludzkiej, powiązaniach między brakiem dostępu do wody a możliwością edukacji. Rozważali także, jak brak wody mógłby wpłynąć na ich życie, dowiedzieli się, jakie działania Polska Akcja Humanitarna podejmuje w Afryce i jak pomaga krajom zmagającym się z problemami niedoboru wody. W dalszej części zajęć uczniowie pracowali w grupach, wykonując plakaty, rozwiązując łamigłówki i zagadki.

Ten dzień uświadomił młodzieży, że trzeba chronić wodę, bo jej zasoby na Ziemi są ograniczone.

Grażyna Wróbel