Spotkanie z lekturą

Spotkania z lekturą są obowiązkiem uczniów, jednak nie zawsze widać ich zapał podczas omawiania danego dzieła literackiego. Drama pozwala na inne spojrzenie i wyzwala w dzieciach niesamowite pokłady kreatywności i wulkan zaangażowania.

Na początku kwietnia uczniowie klasy 6b przystąpili do podsumowania lektury obowiązkowej – „Hobbit” J.R.R. Tolkiena. Szóstoklasiści poświęcili sporo czasu na analizę plemion zamieszkujących Śródziemie. Pracując z lekturą przygotowali opis wybranego plemienia. Następnie odbyła się „burza mózgów” dotycząca tego, jak zaprezentować bohaterów książki.

1 kwietnia 2019 r. odbyła się lekcja, której tematem była prezentacja plemion zamieszkujących Śródziemie. Uczniowie podzieleni na grupy dokonali prezentacji bohaterów lektury. Na klasowej scenie pojawili się kolejno: hobbici, krasnoludy, elfy z Rivendell, elfy leśne, gobliny. Przybył też czarodziej Gandalf. Całość wyglądała wspaniale. Dzieci wykazały się wieloma talentami i pomysłowością. Własnoręcznie wykonane stroje, plakaty, wreszcie sposób przedstawienia postaci dowiodły, że drzemią w nich niezmierzone pokłady kreatywności. Uczniowie wiele się dowiedzieli o świecie bohaterów, powtórzyli wiadomości, a przy tym znakomicie się bawili. Na koniec z dumą pozowali do pamiątkowych zdjęć.

Zaletą zajęć o charakterze dramowym była aktywność wszystkich uczniów. To spotkanie z lekturą przyniosło wiele radości i na pewno pozostanie w pamięci „mieszkańców Śródziemia”.