Spotkanie z Ewaldem Grosskiem – bralińskim żeglarzem i szkutnikiem z zamiłowania

W poniedziałek 4 marca klasa 4 s poszła na spotkanie do zakładu szkutniczo – stolarskiego Pana Ewalda Grosska w Bralinie – człowieka, który zajmuje się żeglarstwem od lat. Nie tylko pływa, lecz także buduje swoje jachty.

Uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć niedawno ukończoną przez niego nową jednostkę, którą jest Pasja 900 – zaliczana do średniej klasy jachtów morskich o długości 9 metrów. Podziwiali też katamaran o długości 9 metrów i szerokości 7 metrów, zbudowany przez niego prawie dwadzieścia lat temu, który na Mazurach jest jednostką honorową. Pan Ewald jest członkiem honorowym dwóch klubów żeglarskich; klubu “Orion” w Kobylej Górze i klubu “Szekla” w Stradomii. Uczniowie podczas wizyty mogli wejść do środka łodzi, położyć się na koi (łóżku, na którym się śpi w czasie rejsu), zobaczyć kambuz (miejsce do przyrządzania posiłków na jachcie) i poznać wiele pojęć związanych z nazewnictwem miejsc i elementów niezbędnych podczas żeglugi.

Pan Ewald opowiedział nam o swojej przygodzie z żeglarstwem, odpowiadał na pytania zadawane przez uczniów. Dziękujemy naszemu lokalnemu pasjonatowi za ciekawą lekcję o żeglarstwie i do zobaczenia na wodzie “ahoj”