Śladami świątecznych obrzędów

W czwartek 1 grudnia uczniowie klas 3c, 4a, 5a, 6b wraz z wychowawczyniami p. Dorotą Maciejewską oraz p. Katarzyną Biziak oraz opiekunami p. Patrycją Sudomierską, p. Magdaleną Nikodem i p. A. Lisowską udali się na wycieczkę do Wrocławia. Podziwialiśmy miasto, które uchodzi za najważniejsze na Dolnym Śląsku. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Pana Tadeusza, które zaprosiło nas na świąteczne warsztaty. Jedna grupa miała okazję poznać dawne zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe w polskich dworach szlacheckich. Druga grupa uczestniczyła w zajęciach “Karp w wannie i zielone pomarańcze, czyli Boże Narodzenie naszych rodziców i dziadków”. Karp w wannie, wyrób czekoladopodobny, zielone pomarańcze i choinka z ceraty– pewne rzeczy w czasach, kiedy rodzice i dziadkowie byli dziećmi, były takie same, a niektóre zupełnie inne. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądały przygotowania do świąt Bożego Narodzenia, jak świętowano, poznaliśmy zwyczaje i obyczaje charakterystyczne dla tamtych czasów, własnoręcznie wykonaliśmy ozdoby świąteczne.

Następnie przeszliśmy do kina “Nowe Horyzonty” na seans pt. “Dziwny świat”. Wspólnie z bohaterami tej animacji przeżyliśmy pełną przygód podróż w głąb zupełnie niesamowitego świata zamieszkanego przez najdziwniejsze stwory.

Ostatnim punktem naszej wycieczki był spacer po Jarmarku Bożonarodzeniowym. W tym wyjątkowym, grudniowym czasie serce Wrocławia- wrocławski Rynek staje się tłem dla bajkowej scenerii. Wśród pachnących lasem choinek i aromatu czekoladowych pierników czekała nas moc świątecznych atrakcji i niespodzianek. Każdy z nas mógł skosztować świątecznych specjałów lub zakupić świąteczne pamiątki. Pobyt we Wrocławiu dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń. Pełni przejęcia i emocji wróciliśmy do szkoły myśląc już o kolejnym wyjeździe.

Dorota Maciejewska, Katarzyna Biziak