Dawno, dawno temu… w mroźny dzień, 19 lutego 1473 roku, na świat przyszedł niezwykły człowiek – Mikołaj Kopernik. Jego rodzice – Mikołaj i Barbara Kopernik wraz z czwórką dzieci mieszkali w Toruniu. Nasz bohater dużo czasu poświęcał nauce. W wieku 18 lat wyruszył do Krakowa, gdzie rozpoczął studia na kierunku matematyka i astronomia. Po czterech latach przerwał swoją edukację. W 1496 roku wyjechał do Włoch, gdzie w Bolonii studiował prawo, następnie w Padwie studiował medycynę, natomiast w Ferarze podjął naukę na studiach prawniczych. Całe swoje życie opierało się jednak na astronomii, obserwacjach Nieba. Mikołaj Kopernik swoje wątpliwości badał przez 36 lat. Tyle czasu potrzebował na potwierdzenie swojej teorii heliocentrycznej. Dzieło „O obrotach sfer niebieskich” ukazało się tuż przed śmiercią astronoma i wniosło wiele rewolucji do kartek historii. Pomimo upływu 477 lat, wielka sława Mikołaja, pamięć o nim oraz motto „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię…”, jest nadal aktualne i trwa do dziś. Nasz wielki Patron 24 maja 1543 roku zmarł we Fromborku, mieście, w którym spędził swoje ostatnie lata życia.
Na cześć pamięci o Mikołaju Koperniku oraz rewolucji w astronomii, 29 września 1973 roku, naszej szkole nadano imię Mikołaja Kopernika. Naszego wielkiego bohatera uczniowie naszej szkoły spotykają codziennie na Placu Kopernika – gdzie znajduje się jego popiersie wykonane przez absolwenta Sztuk Pięknych w Krakowie – pana Leona Macieja. Pamięć o naszym patronie czcimy corocznie obchodząc Dzień Patrona. W tym roku, również nie zapomnieliśmy o nim. 25 maja br. wszyscy uczniowie naszej szkoły przypomnieli sobie postać Mikołaja Kopernika. Razem w wychowawcami mieli możliwość powspominać wydarzenia sprzed wielu, wielu lat. Pomogły im w tym prezentacje wykonane przez bibliotekarzy naszej szkoły: p. Dorotę Nowak i p. Joannę Mikołajczyk. Nie zabrakło w nich historii o astronomie oraz wielu ciekawostek.
Kolejnym punktem obchodów Dnia Patrona były konkursy. Dla uczniów klas I-III została przygotowana rywalizacja pomiędzy klasami, która polegała na wspólnym utworzeniu wierszyka lub rymowanki o naszym patronie. Jury pracujące nad wyłonieniem zwycięzców, miało „ciężki orzech do zgryzienia”. Twórczość oraz pomysłowość naszych uczniów wraz z wychowawcami przerosła wszelkie oczekiwania.
Zaszczytne I miejsce zdobyli uczniowie klasy I c wraz z wychowawczynią panią Natalią Piotrowiak. A oto dzieło naszych małych poetów:
„Chłopak, który sięgnął gwiazd”
Mikołaj Kopernik- pytasz „kto to był?” Ja odpowiem.
Pytasz „gdzie on żył?” Wiem i to.
Pytasz „co on odkrył ciekawego?” Ja odpowiem „niebo”.
Że ziemia się kręci, choć to wszystkich nęci,
do pytań, rozmyślań, ale ja nie zmyślam!
Wielkich odkryć dokonał ten człowiek!
A skąd pochodził? Z Polski Naszej.
Z miasta piernikiem słynącym, przez które Wisła się wije,
błyszczącą wstęgą po samą szyję.
To właśnie Kopernik , wybitny astronom,
słynny na całym świecie, odkrył niezwykłą prawdę o swojej planecie.
Ciała niebieskie badał,
To mądra głowa, pokazał nam jak gwiazd wygląda połowa.
Wybitny astronom, chłopak, który sięgnął gwiazd,
wstrzymał słońce ruszył ziemie i to nie żart,
zapamiętaj to sobie, bo on tych słów jest w pełni wart
II miejsce zdobyła klasa II b wraz z panią Karoliną Gaweł
III miejsce zdobyła klasa I a wraz z panią Barbarą Kamoś
Natomiast uczniowie klas starszych zmagali się z wiedzą o naszym patronie. W przygotowanym quizie przez panią Dorotę Nowak wzięło udział 113 uczniów. Rywalizacja była zawzięta, a o miejscu na podium decydowały sekundy oraz przewaga niekiedy tylko 1 punktu.
Zwycięskie zaszczytne I miejsce otrzymuje: Martyna Wiśniewska z kl. 7a
II miejsce i należy do: Dominiki Kałuzińskiej z kl. 8a; Aleksandry Koryciak z kl. 8a; Zuzanny Dzięcielskiej z kl. 8a
i ostatnie, III miejsca na podium należy do Tomasza Iwana z kl. 5b i Oliwiera Strąka z kl. 5 b.
Na wyróżnienie zasługują: Natalia Kosik, Julia Kowalczyk, Anastazja Kozica, Amelia Osdoba, Zuzanna Rybczyńska, Wiktoria Rybczyńska, Maja Chmielewska, Hanna Gnitecka, Patrycja Stężalska, Emilia Witak, Maja Gąszczak, Maja Jendryca, Żaneta Nowak, Wojciech Gnitecki, Wiktoria Kabot, Julia Kula, Klara Małecka. Gratulujemy!
Serdecznie dziękujemy wychowawcom za pomoc w przeprowadzeniu tego niezwykłego Dnia Patrona oraz uczniom za zaangażowanie i udział w konkursach.