Wycieczki zawodoznawcze klas ósmych. Firma „MARS-MEBLE”

W dniach 16 – 18.05 br. miały miejsce wycieczki zawodoznawcze klas 8. do fabryki mebli -„MARS-MEBLE”. Wzięła w nich udział młodzież z obecnych najstarszych roczników bralińskiej podstawówki pod opieką pana Jerzego Liebnera.

Celem wyjść edukacyjnych było poznanie fabryki mebli tapicerowanych, maszyn, urządzeń, stanowisk pracy oraz poznanie całego procesu produkcyjnego w firmie od surowca po gotowy wyrób.

“MARS-MEBLE” to nowe i nowoczesne przedsiębiorstwo, które mieści się przy ulicy Namysłowskiej 9b. Jest to jedna z najprężniej rozwijających się firm tapicerskich na terenie gminy Bralin.

Po zakładzie oprowadzała nas pani Milena Kuropka-Marczyk – menadżer sprzedaży, przy współudziale i współpracy pana Kamila Długowskiego – kierownika produkcji.

Podczas naszych wycieczek często pojawiał się – właściciel firmy, pan Mariusz Słupianek, który z dumą opowiadał o swojej załodze i swojej pracy.

Ich ciekawe opowieści zostały przyjęte przez nas ze sporym zainteresowaniem, a niektórzy z nas chcą właśnie tutaj podjąć swoje praktyki.

Uczniowie klas ósmych mogli poznać kolejne zawody „od podszewki”, dowiedzieli się jak ciężka i precyzyjna jest praca szwaczki, tapicera czy innych osób zajmujących się np. pakowaniem gotowych wyrobów. Byliśmy też w biurach, gdzie panie opowiadały nam o swojej roli w zakładzie, jakie trzeba mieć umiejętności i predyspozycje, by ją wykonywać. O roli i znaczeniu obsługi komputera, umiejętności władania językiem obcym czy też umiejętnościach rachunkowych mogliśmy usłyszeć tam wielokrotnie.

Poznaliśmy też cały proces technologiczny przygotowania produktu tapicerowanego oraz park maszynowy firmy.

Niektórzy z nas pod opieką pracownika i odpowiednim instruktażu mogli spróbować swych sił przy pracy w wykonaniu elementu tapicerowanego.

Dzięki takim lekcjom nasze wyobrażenie o pracy, życiu dorosłych, nabiera całkowicie innego wymiaru – na pewno doceniamy to teraz mocniej.

Na zakończenie uczniowie oraz pan Jerzy, podziękowali szefowi firmy „MARS-MEBLE” panu Mariuszowi Słupiankowi za poświęcony czas i umożliwienie zwiedzania zakładu.