Wycieczki zawodoznawcze do pobliskiej firmy produkcyjnej „Konstal Bralin”

16 i 19 października odpowiednio uczniowie klas: 7a i 7b pod opieką pana Jerzego Liebnera szkolnego doradcy zawodowego udali się na wycieczki zawodoznawcze do pobliskiej firmy produkcyjnej „Konstal Bralin” Sp. z o. o. Jest to zakład produkcyjny w branży metalowej, który ma już spore tradycje na tej płaszczyźnie.

Obecnie „Konstal” zatrudnia około 70 pracowników, a jego działalność skupia się głównie na produkcji maszyn i urządzeń mających zastosowanie w budownictwie oraz wytwarzaniu różnego typu konstrukcji stalowych. Rynkiem zbytu na wytwarzane towary jest przede wszystkim zagranica tj. Niemcy, Holandia czy trochę egzotyczna… Arabia Saudyjska. W pierwszym dniu wycieczkowym z klasą 7a przewodnikiem był kierownik produkcji zakładu pan Paweł Narękiewicz, natomiast klasę 7b oprowadzał pan Marek Markiewicz. Celem obu naszych krótkich „wypadów wycieczkowych” było poznanie zasad pracy w firmie produkcyjnej, w tym przestrzeganie zasad bhp, poznanie wybranych zawodów występujących w branży metalowej tj. np.: ślusarz, spawacz, tokarz, operator obrabiarek CNC, frezer, operator wiertarki, monter konstrukcji stalowych, operator prasy hydraulicznej i innych oraz organizacja poszczególnych stanowisk pracy. W firmie „Konstal” mogliśmy zobaczyć ciężką, codzienną pracę wielu ludzi (niektórzy z nas widzieli tam swoich rodziców, znajomych), sami też próbowaliśmy swoich sił przy próbie spawania dwóch elementów.

Obie wycieczki na pewno zostaną nam w pamięci na długo, a niektórzy z nas być może za rok złożą podanie do Szkoły Branżowej I stopnia lub Technikum i będą się kształcić w podobnym zawodzie.