Wycieczki śladami Mikołaja Kopernika po Polsce

Choć nazwisko Kopernika znane jest na całym świecie, niewiele osób wie coś więcej o jego życiu, prócz obiegowego zdania, że wstrzymał Słońce, a ruszył Ziemię. Tymczasem poznanie działalności słynnego Polaka ułatwia Szlak Kopernikowski, który znajduje się na Warmii.

W Szkolnym Kole Krajoznawczo – Turystycznym przeszliśmy go wirtualnie. W czasie cotygodniowych spotkań dotarliśmy do Olsztyna, Lidzbarka Warmińskiego i Fromborka – miast, które wciąż ożywia duch Kopernika i w których astronom spędził wiele lat swojego życia. Zajęcia uświadomiły nam, że Mikołaj Kopernik przez 40 lat mieszkał i pracował, jako kanonik kapituły katedralnej. Sprawował w tym czasie rozmaite funkcje ( był sekretarzem biskupa, lekarzem, administratorem, wizytatorem), a w wolnych chwilach zajmował się swoją pasją – astronomią. Dowiedzieliśmy się gdzie Kopernik stworzył swoją teorię i gdzie napisał swoje dzieło „ O obrotach sfer niebieskich”.

Internetowe wycieczki pozwoliły nam usystematyzować wiedzę o naszym patronie. W ramach zajęć wykonaliśmy także gazetkę i przeprowadziliśmy quiz wiedzy o słynnym astronomie. Kontynuacją naszych wędrówek będzie podążanie szlakiem Kopernika po Europie. Podczas kolejnych wędrówek dotrzemy do Włoch i miejsc, które odwiedził w czasie studiowania na południu Europy.