Wycieczka klas ósmych

W dniach 20 – 22 maja 2019 r. klasy ósme pod opieką wychowawców: Katarzyny Biziak i Jolanty Cudniewicz oraz Agnieszki Kozioł – Zmyślonej i p. Urszuli Matyszczak uczestniczyły w wycieczce do Pragi i Skalnego Miasta.

Pierwszego dnia uczniowie odwiedzili Skalne Miasto w Czechach. Ten niezwykły kamienny labirynt, stanowiący część Gór Stołowych, zachwycił młodych turystów. Podziwiali niezwykłe kształty piaskowców wyrzeźbione siłami natury. Niewątpliwą atrakcją był rejs po Skalnym Jeziorku czy widok skalnego wodospadu.

W godzinach popołudniowych dotarliśmy do Karpacza i udaliśmy się na spacer wzdłuż malowniczego potoku Łomnica, którego zwieńczeniem było obejrzenie zapory – jednej z bardziej popularnych atrakcji turystycznych miejscowości. Wieczorem na wszystkich czekała jeszcze jedna niespodzianka – wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek. Każdemu udzieliła się niezwykła atmosfera, która skłoniła do zwierzeń i wspomnień ze wspólnie przeżytych lat.

Drugi dzień wycieczki ósmoklasiści spędzili w Pradze. Stolica Czech przywitała wszystkich piękną pogodą. Pierwsze kroki braliniacy skierowali na Hradczany. To miejsce szczególne dla narodu czeskiego – dawna siedziba królów i obecne miejsce urzędowania głowy państwa. Oprócz Zamku Praskiego zobaczyliśmy Klasztor Strahowski, Pohorzelec, Loretę, Plac Hradczański, (Katedrę św. Wita, Stary Pałac Królewski, bazylikę św. Jerzego, Złotą Uliczka), Ulicę Nerudową, Ogród Valdsztejna, Rynek Starego Miasta z Orlojem. Podziwialiśmy wspaniałą panoramę Pragi. Duże wrażenie zrobił na wszystkich widok na Wełtawę i wspaniała budowla architektoniczna – Most Karola. Łączy on dwie dzielnice: Małą Stranę i Stare Miasto. Podziwiając statki płynące po rzece i piękne rzeźby zdobiące budowlę, pokonaliśmy 516 m., by dostać się na drugi brzeg. Tam wysłuchaliśmy opowieści o Karolu Wielkim, zobaczyliśmy też pomnik cesarza. Praga to przepiękne miasto, jego urok i niepowtarzalność na pewno pozostanie w naszej pamięci.

Ostatniego dnia majowa pogoda znacznie odbiegała od normy. Mimo to odwiedziliśmy Szklarską Porębę i najbardziej znany wodospad w polskiej części Karkonoszy. Idąc szlakiem prowadzącym do wodospadu Szklarki, z respektem podziwialiśmy głośne, wezbrane wody potoku. W środkowej części wąwozu zobaczyliśmy spadającą w dół imponującą kaskadę – strumień wody wodospadu ma wysokość 13,3 m. Naszą wizytę uwieczniliśmy na fotografiach. Następnie udaliśmy się do Leśnej Huty, gdzie na naszych oczach rzemieślnicy ręcznie formowali szkło, tworząc niezwykłe formy. Obserwowaliśmy wytop i wysłuchaliśmy interesującej opowieści przewodnika Gracjana.

Ciekawą alternatywą nie tylko na deszczowy dzień jest Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze – Cieplicach – ostatni punkt naszego programu. Miejsce niezwykłe, gdzie podziwialiśmy bogatą kolekcję zwierząt i pamiątki z przeszłości Cieplic.

Trzydniowa wycieczka dostarczyła uczestnikom wiele wrażeń. Bogaty program pozwolił na odwiedzenie ciekawych miejsc, w większości po raz pierwszy. Zwiedzanie było przepełnione licznymi ciekawostkami, legendami i faktami. Ósmoklasiści na pewno będą mile wspominać przeżyte chwile, tym bardziej, że to już ostatni wspólny wyjazd.

Serdecznie dziękujemy organizatorom: przedstawicielom biura podróży Transporter Travel za wspaniałą organizację wycieczek, w których uczestniczyliśmy w czasie pięciu ostatnich lat.