Wycieczka do Torunia

W dniach 17 – 18. 05. 2022 r. uczniowie klas 5a i 5c wraz wychowawcami p. Jolantą Cudniewicz i p. Natalią Fiołką oraz p. E. Leśniarek i I. Maciejewską uczestniczyli w wycieczce do Torunia. Celem wyprawy było poznanie miejsc związanych z patronem szkoły- Mikołajem Kopernikiem.

Najpierw uczniowie poznali Stare Miasto. Zobaczyli Krzywą Wieżę, dom Mikołaja Kopernika, Rynek i Ratusz Staromiejski Dwór Artusa i słynny pomnik astronoma. Spacer z przewodnikiem dostarczył dzieciom wielu informacji na temat przeszłości miasta, pogłębił wiedzę o patronie i miejscach szczególnie mu bliskich. W międzyczasie odwiedziliśmy Planetarium i obejrzeliśmy film edukacyjny przybliżający tajemnice kosmosu. Następnym punktem było zwiedzanie Fortu IV – doskonale zachowanej twierdzy. Aktywnie spędzony dzień nie nadwątlił naszych sił – wieczorem wybraliśmy się na spacer po pięknej toruńskiej starówce.

Kolejny dzień przyniósł również wiele niespodzianek. Piątoklasiści najpierw odwiedzili Muzeum Pierników. W tym szczególnym budynku dzieci poznały recepturę wypieku toruńskich słodkości, złożyły też uroczysta przysięgę, że nikomu jej nie zdradzą. Atrakcją było samodzielne przygotowanie pierników, które później każdy z uczniów otrzymał na pamiątkę. Po warsztatach skierowaliśmy swe kroki do Katedry Świętych Janów, w której został ochrzczony Mikołaj Kopernik. Był też czas na zakup pamiątek – pierników! Ostatnim punktem wycieczki był Młyn Wiedzy. W tym szczególnym miejscu nauki poprzez zabawę można poznać różne dziedziny, z czego wszyscy z zapałem skorzystali.

Wycieczka śladami Mikołaja Kopernika była bardzo udana. Toruń okazał się bardzo gościnny. Wspólnie przeżyte chwile na pewno na długo pozostaną w pamięci uczniów i nauczycieli.