WIZYTA W SĄDZIE REJONOWYM W KĘPNIE

W dniu 03.03. 2023 r. uczniowie klasy 8a i 8b odwiedzili Sąd Rejonowy w Kępnie.

Celem wycieczki było poznanie systemu wymiaru sprawiedliwości w Polsce, poznanie przebiegu procesu sądowego, poznanie roli: sędziego, oskarżonego, adwokata, świadków a nade wszystko działania prewencyjne. W spotkaniu z młodzieżą uczestniczyła Kurator Zawodowy Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej w sprawach Rodzinnych i Nieletnich Aneta Józefiak.

Pani Kurator zaprosiła uczniów do jednej z sal rozpraw, zapoznała z przebiegiem rozprawy sądowej, wskazała miejsca zajmowane w czasie rozprawy przez sędziego, oskarżonego, adwokata, etc. W trakcie spotkania nasi uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. jak wygląda codzienna praca sędziego, jaką drogę trzeba przebyć, by zostać sędzią, jak funkcjonuje wymiar sprawiedliwości w Polsce, jaki jest wymiar kary za rozboje, nękanie, pobicia i wykroczenia.

Pani Kurator zachęcała młodzież do zadawania pytań. Zapoznała uczniów z atrybutami sędziego. Uczniowie mieli również okazję zwiedzić areszt sądowy.

Wizyta w Sądzie była bardzo pouczającą i interesującą lekcją wychowawczą Wszystkim bardzo się podobało i mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś odwiedzimy to miejsce w charakterze publiczności, a w przyszłości być może nawet sędziego, prokuratora lub adwokata