„Western City” w Bralinie

W niedzielę 21 maja 2017r. na stadionie przy ul Namysłowskiej odbył się Festyn Rodzinny pod hasłem „Western City w Bralinie”. Organizacją tego wielkiego przedsięwzięcia zajęła się Rada Rodziców i społeczność Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bralinie. Celem imprezy było zintegrowanie rodziców, dzieci i nauczycieli na okoliczność zbliżających się Dnia Dziecka oraz Dnia Matki i Ojca, jak również współpraca szkoły ze środowiskiem lokalnym .Hasłem przewodnim sportowej części festynu była myśl zawarta w koncepcji pracy szkoły- „Zdrowie to nie wszystko, ale wszystko jest niczym bez zdrowia” .

Licznie przybyłych gości: wójta gminy, przewodniczącego Rady Gminy, dyrektorów szkół z terenu gminy Bralin, księdza proboszcza, przyjaciół szkoły oraz mieszkańców gminy Bralin i okolic powitali: przewodnicząca Rady Rodziców p. Aleksandra Kubacka oraz dyrekcja szkoły p. Adam Pruban i p. Krystyna Żary, którzy podziękowali za tak liczne przybycie i zaprosili wszystkich do zabawy w westernowym stylu.

Atrakcyjny program festynu sprawił, że każdy mógł poczuć atmosferę Dzikiego Zachodu i znaleźć coś dla siebie. Wszechobecne stroje kowbojskie, które prezentowała większość uczestników, dodawały odpowiedniego kolorytu. O wydarzeniach informował na bieżąco prowadzący imprezę Sławomir Janelt. Scenę, przedstawiającą obraz jakby wyjęty z westernu – wysuszona ziemia, znikoma roślinność, kaktusy, góry i palące słońce, opanowali uczniowie, najpierw swoje występy zaprezentowały młodsze klasy, które ujęły widzów wdziękiem i talentami. Wszyscy mieli okazję podziwiać taniec indiański, kowbojski, taniec gentelmanów czy układ taneczno – gimnastyczny. Dzieci równie wspaniale wykonały różne piosenki. Następnie popisywały się klasy starsze, które niezwykle sugestywnie śpiewały, tańczyły i bawiły zgromadzoną publiczność. Występy uczniów cieszyły się sporym zainteresowaniem i stanowiły wspaniały początek festynu.

Później wszyscy mogli skorzystać z ogromnej oferty atrakcji. Dzieci chętnie dosiadały mechanicznego byka Rodeo, pływały w kulach wodnych, kierowały zdalnie sterowanymi samochodami. Dla amatorów pojazdów nie lada gratką była przejażdżka zabytkowymi autami, quadami oraz dyliżansem i powozem. Wysportowani mogli sprawdzić swoje umiejętności korzystając ze ścianki wspinaczkowej, trampoliny, dmuchanej zjeżdżalni lub spróbować swych sił w walkach sumo. Każdy miał też możliwość uwiecznienia niezapomnianych chwil w foto Budce. Dzieciom na pewno spodobały się policyjny radiowóz, wóz strażacki i karetka pogotowia ratunkowego. Mogły zapoznać się z ich specjalistycznym wyposażeniem, przeznaczeniem oraz bezpośrednio porozmawiać z załogami.

W ofercie festynu znajdowała się również loteria fantowa. Wszystkie losy rozeszły się jak świeże bułeczki, a odbiór około trzystu nagród był na pewno dla wielu radosnym przeżyciem. Dużym zainteresowaniem cieszył się także kiermasz prac wykonanych przez dzieci naszej szkoły.

Ciekawa była z pewnością oferta gastronomiczna. Wszyscy chętnie próbowali domowych wypieków czy waty cukrowej. Piękna pogoda sprawiła, że rozgrzane ciała wspaniale chłodziły zimne napoje i lody Marczaka. Dodatkowych sił przysporzyły także kiełbaski z grilla i ulubione nie tylko przez dzieci frytki.

W trakcie festynu obyły się konkurencje sportowe o tytuł „Klasowej Rodziny Roku”. Każda klasa wytypowała mamę i tatę, którym towarzyszyło liczne klasowe potomstwo– uczniowie danej klasy. Przygotowane przez nauczycieli wychowania fizycznego konkurencje wywołały wielki entuzjazm. W każdym uczestniku obudził się duch Dzikiego Zachodu. Wszyscy próbowali swych sił trafiając do celu, pokazując tężyznę fizyczną np. tocząc oponę, popisując się talentem na miarę Lewandowskiego lub prezentując wspaniałe umiejętności w rzucie woreczkiem do kowbojskiego kapelusza. Nie zabrakło toru przeszkód i rodzinnych skoków przez dużych rozmiarów skakankę czy też żonglowania piłką umieszczoną na wielkiej płachcie materiału. Rywalizacja sportowa stała na wysokim poziomie. Ostatecznie tytuł „Klasowej Rodziny Roku” wraz z pucharem otrzymali w kategorii klas I-III – klasa IIIc, drugie miejsce zajęła kl. III b, a trzecie kl. IIa; w kat. kl. IV-VI – zwyciężyła drużyna – rodzina z klasy IVb, na podium znalazły się też klasy: Vb i VIa.

Festyn „Western City w Bralinie” był bardzo udany. Z inicjatywą zorganizowania festynu wystąpiła Rada Rodziców Szkoły pod przewodnictwem pani Aleksandry Kubackiej. Poprzedziły go staranne przygotowania: zebranie ciekawej oferty atrakcji, planowanie i prace nad dekoracją, wysiłki wychowawców w przygotowanie występów, aby każda klasa mogła się zaprezentować z jak najlepszej strony, dbałość o różnorodność konkurencji sportowych. Koordynacją wszystkich działań ze strony szkoły zajęła się w-ce dyrektor szkoły p. Krystyna Żary.

Pragniemy serdecznie podziękować Radzie Rodziców, a szczególnie przewodniczącej p. Aleksandrze Kubackiej za inicjatywę, kreatywność i ogromne zaangażowanie w organizację festynu, a także wszystkim rodzicom pomagającym w realizacji imprezy.

Serdecznie dziękujemy Urzędowi Gminy Bralin, który użyczył miejsca na festyn wraz z zapleczem i całą infrastrukturą techniczną oraz mediami.

Jesteśmy wdzięczni p. Elżbiecie Leśniarek za koncepcję i wykonanie oryginalnych dekoracji, p. Joannie Mikołajczyk za pomoc przy realizacji tych pomysłów oraz wszystkim pracownikom szkoły za ogrom pracy włożonej w: przygotowywanie klas do występów, wykonanie elementów dekoracji oraz innych zadań związanych z organizacją festynu. Gorąco dziękujemy wszystkim niezawodnym sponsorom, dzięki którym mogliśmy uatrakcyjnić Festyn Rodzinny.

W tym dniu bardzo prawdziwe okazały się sparafrazowane słowa piosenki: „Wszystkie drogi prowadzą do Bralina”, swoistego hymnu Festynu Rodzinnego, wykonanego przez klasę Va. Frekwencja była naprawdę imponująca. Dopisała również, ostatnio kapryśna pogoda. Cieszymy się, że festyn spotkał się z tak żywym odzewem społeczeństwa. Dzięki zaangażowaniu wielu osób bralińskie spotkanie rodzinne w rytmie country na pewno zapisze się w historii naszej „Małej Ojczyzny” i na długo pozostanie w pamięci całej społeczności szkolnej.