Wędrówki po Małej Ojczyźnie

Włączając się do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klasy IVa realizowali projekt pt: „Wędrówki po Małej Ojczyźnie”. W związku z tym w dniu 12 kwietnia 2019 r. poznali zasoby szkolnych bibliotek, zapoznali się z opracowaniami dotyczącymi naszego regionu. Dotarli również do Biblioteki Publicznej w Bralinie. Poznali wszystkie źródła wiedzy potrzebnej do zgłębiania historii, geografii i szlaków turystycznych naszej gminy.

Dalszą częścią działań młodych czytelników – turystów była praca w grupach podczas godzin wychowawczych. Korzystając z zasobów naszych bibliotek opracowali trasę zwiedzania Bralina szlakiem najcenniejszych zabytków i przygotowali najważniejsze informacje o nich. Kiedy nasze grupy były przygotowane do roli przewodników, ruszyliśmy na zwiedzanie „Małej Ojczyzny”. 14 maja br. wspólnie poznaliśmy: historię bralińskiego Rynku, zwiedziliśmy kościół ewangelicko – augsburski, kościół parafialny, dotarliśmy na nieczynny dworzec kolejowy, odkryliśmy ciekawostki ulicy Lipowej i pobliskiego cmentarza ewangelickiego.

Realizacja projektu czytelniczo – turystycznego ” Wędrówki po małej ojczyźnie” pozwoliła dzieciom bardziej poznać swoją miejscowość i budować przywiązanie do własnego regionu – jego tradycji, kultury i ludzi. Mam nadzieję, że z tej gromadki wyrosną dorośli, którym nie będzie obca historia “miasteczka przy śląskiej granicy”.