W zerówce bawią się i uczą

Bieżący rok szkolny obfituje w wiele zmian w naszej szkole. Jedną z nich jest powrót działalności oddziału przedszkolnego. Uczęszczają do niego dzieci sześcioletnie, które przygotowują się do podjęcia nauki w przyszłym roku szkolnym.

W ostatnim miesiącu w zerówce miało miejsce wiele wydarzeń, dzięki którym wspólna praca i zabawa stały się jeszcze bardziej owocne i przyjemne.

Pierwszym wydarzeniem była wizyta policjanta. 9 października przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Kępnie odwiedził wychowanków zerówki, aby opowiedzieć im o zasadach bezpieczeństwa w drodze do szkoły, bezpiecznej zabawie oraz pracy policjanta. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, jak należy się zachowywać w sytuacjach niebezpiecznych i gdzie szukać pomocy. Pan policjant zaprezentował, jak działają kajdanki i krótkofalówka. Dzieci dowiedziały się również, w jakich sytuacjach używa się tzw. lizaka. Wszyscy chętnie zadawali pytania i opowiadali o swoich doświadczeniach. Zerówkowicze, w podziękowaniu za wizytę, zaśpiewali piosenkę o bezpieczeństwie na drodze.

Z kolei 19 października wychowankowie oddziału zerowego na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Bralinie wzięli udział w spotkaniu z autorką bajek i ilustratorką książek dla dzieci Edytą Zarębską. Celem spotkania było zainteresowanie młodych czytelników pracą biblioteki i czytelnictwem. Pani Edyta zabrała wszystkie dzieci w magiczny świat marzeń, bajek i dziecięcej fantazji. Młodzi widzowie, słuchając opowieści o małej, skromnej dziewczynce, dowiedzieli się, że zawsze warto walczyć o swoje marzenia. Zwieńczeniem spotkania było wspólny śpiew piosenki pt. „Mądra rzeka”, które fragment poniżej:

„Nie za górą, nie za lasem,

Płynie sobie mądra rzeka.

Czemu rzeka taka mądra?

Obok stoi biblioteka…” Po spotkaniu każdy miał okazję otrzymać autograf, zrobić zdjęcie lub zakupić książeczkę z dedykacją. Spotkanie było bardzo udane, a wychowankowie zerówki mogli być z siebie dumni, ponieważ od kilku dni są też czytelnikami naszej szkolnej biblioteki.

Na zaproszenie Przedszkola „Kwiaty Polskie” w Bralinie 20 października dzieci uczestniczyły w przedstawieniu teatralnym pt. „Kot w butach”. Historia przewrotnego kota i jego właściciela przeniosła wszystkich w niesamowity świat bajek. Wesoła opowieść z morałem, atmosfera spektaklu oraz zaangażowanie młodego widza w interaktywny spektakl sprawiły, że oklaskom nie było końca.

Tego samego dnia, podczas apelu szkolnego podsumowującego konkursy plastyczne o tematyce ekologicznej, wychowankowie zerówki zdobyli I miejsce w konkursie na Ekoludka. Okrzykom radości towarzyszyło uczucie zaskoczenia i niedowierzania. Konkurs ten bowiem był pierwszym, w którym zerówkowicze wystartowali jako zespół. Jak widać ,w grupie siła! Klasowy Ekoludek, nazwany „Śmieciusiem”, znalazł przytulne miejsce w sali i będzie przypominał wszystkim dzieciom o tym, że warto segregować śmieci!

Szkoła stawia przed sześciolatkami wiele wyzwań, ale jest też miejscem, w którym czeka mnóstwo nowych doświadczeń. Miejmy nadzieję, że zapał i ciekawość świata zerówkowiczów sprawią, że ten rok będzie miłym początkiem nauki w szkolnych murach.