St. Patrick’s Day w naszej szkole

Dzień Świętego Patryka przypada 17 marca. Choć jest to święto irlandzkie, to z roku na rok zyskuje na popularności także w Polsce. Tego dnia odbywają się rozmaite imprezy, koncerty czy pokazy tańca irlandzkiego. To święto o wymiarze narodowo-religijnym. Święty Patryk to bowiem patron tego kraju. Dzień św. Patryka obchodzony jest jednak nie tylko w Irlandii, ale również w Stanach Zjednoczonych, Australii, Niemczech czy w Polsce. Jego popularność wiąże się z powszechną fascynacją kulturą celtycką i jej obyczajami. Dzień Świętego Patryka został ustanowiony ku czci misjonarza i biskupa, który krzewił wiarę chrześcijańską w Irlandii.

Najbardziej uroczyste obchody odbywają się oczywiście w Irlandii. Dzień ten jest wolny od pracy. Oprócz uroczystości religijnych organizowane są liczne festyny i zabawy uliczne. Tradycja nakazuje, aby każdy z tej okazji miał na sobie coś zielonego. Zieleń, a zwłaszcza koniczyna (shamrock), stanowi bowiem symbol Irlandii, jej wspaniałego krajobrazu, ale także emblemat wspominanego świętego. Według legendy święty Patryk wykorzystał ją do zobrazowania istoty Trójcy Świętej. Bardzo ważną postacią irlandzką jest Leprechaun – rodzaj skrzata, który pilnuje skarbu ukrytego na końcu tęczy.

Nasza szkoła również włączyła się w obchody tego święta. W ubiegłym tygodniu „zazieleniło się” w salach lekcyjnych klas 3. Na lekcjach języka angielskiego uczniowie wykonywali różnorodne zadania związane z Dniem Świętego Patryka. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję posłuchać muzyki irlandzkiej i poznać najważniejsze symbole tego święta. Wykonali także prace plastyczne – skrzata Leprechauna oraz plakaty St. Patrick’s Day. Każdy z uczniów wyciął „Lucky Shamrock”, wpisując swoje trzy życzenia do spełnienia. Uczniowie chętnie włączyli się w obchody tego radosnego święta.