Realizując projekt, uczą się

Uczestnicy projektu „Latająca Galeria SZATNIA” w dniach 20-21.09.2018 roku wyruszyli do Warszawy. Celem wyjazdu było poznanie sportowców 100-lecia oraz poszukanie inspiracji do stworzenia Galerii Sportowców. Tworząc ten projekt, uczestnicy chcą uczcić pamięć tych osób, przypomnieć ich osiągnięcia i sportowy dorobek.

W czwartek rano młodzież wyruszyła z bralińskiego rynku podekscytowana, ponieważ zapowiadały się cudne dwa dni, a niektórzy mieli szansę pierwszy raz być w stolicy. Po zakwaterowaniu w schronisku od razu rozpoczęliśmy zwiedzanie. Pierwszy punkt, którego nie mogło zabraknąć na liście, to Stare Powązki – tam symbolicznie zapaliliśmy kilka zniczy, m. in. na grobie Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury. Kolejnym miejscem był Cmentarz Wojskowy na Powązkach, a dokładniej –  Aleja Zasłużonych, gdzie na grobach, m.in. Ireny Szewińskiej, Bogusława Zycha, Kamili Skolimowskiej, Kazimierza Górskiego oraz kilku innych zasłużonych sportowców również zapaliliśmy znicze.

Później dotarliśmy na Plac Zamkowy, gdzie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie, a następnie nie mogło obejść się bez zwiedzenia Zamku Królewskiego. Mieliśmy okazję pospacerować po zamku oraz dowiedzieć się ciekawych rzeczy o tym miejscu. Urozmaiceniem pierwszego dnia była wizyta w kinie.

Nazajutrz rano, po śniadaniu, pełni energii wyruszyliśmy ze schroniska do Muzeum Sportu i Turystyki, gdzie wzięliśmy udział w lekcji muzealnej „Sport w Polsce niepodległej”. W trakcie zajęć dowiedzieliśmy się, dlaczego sportowcy ryzykowali życie w czasie potajemnych zawodów w czasach II wojny światowej oraz jak sport wpływał na polską drogę do wolności. Poznaliśmy relacje z najważniejszych wydarzeń sportowych ostatniego 100-lecia. Podczas zwiedzania muzeum poznaliśmy początki organizacji Olimpiad Letnich i Zimowych oraz udziału w nich Polaków. Mogliśmy również posłuchać opowieści o swoich sportowych bohaterach, zobaczyć sprzęt sportowy, jaki używano kiedyś, obejrzeć pochodnie, które towarzyszyły igrzyskom olimpijskim. Po wizycie w Muzeum Sportu i Turystyki kontynuowaliśmy zwiedzanie miasta. Na liście zwiedzanych obiektów znalazły się: Pomnik Józefa Piłsudskiego oraz Adama Mickiewicza, Pałac Kultury i Nauki, Pałac Prezydencki i jedno z najważniejszych miejsc Warszawy, czyli Grób Nieznanego Żołnierza. Tak skończył się drugi dzień, co – niestety – oznaczało powrót do domu. Ale i tak ten wyjazd zostanie długo w naszej pamięci. Wspomnienia to najlepsza nagroda. Jak mówi Martyna Wojciechowska: „To nie my wybieramy podróże, lecz one nas”.

Projekt „Latająca Galeria SZATNIA” realizowany jest przez Bibliotekę Publiczną w Bralinie oraz Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne w ramach Programu „Równać Szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, prowadzonego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.