Przez zabawę do integracji

Z pewnością 27 maja 2018 r. będzie niezapomnianym dniem dla wszystkich, którzy uczestniczyli w festynie rodzinnym, jaki na stadionie LKS „Sokół” w Bralinie zorganizowała Rada Rodziców i społeczność naszej szkoły. Tym razem tematyka imprezy integracyjnej dla dzieci i dorosłych dotyczyła cyrku.

Całość rozpoczęła się od parady ulicami Bralina. Kolorowa rzesza małych i dużych cyrkowców wyruszyła z dziedzińca szkolnego i ulicami Lipową, Krótką, Krętą i Namysłowską udała na miejscowy stadion. Na czele kroczył – rzecz jasna – dyrektor szkoły Adam Pruban wraz z przewodniczącą Rady Rodziców – inicjatorką festynu – Aleksandrą Kubacką. Przy bramie barwny i głośny korowód powitany został przez parę klaunów i obsypany mieniącym się w słońcu konfetti.

Nieopodal płyty boiska na wszystkich czekało moc atrakcji. Co lepsze: dmuchańce czy strzelanie z łuku i karabinka do paintbala, a może mega piłkarzyki, łódki w basenie albo eurobangi? Odpowiedzieć niełatwo. Amatorzy podróży mogli odbyć przejażdżkę bryczką, syrenką lub limuzyną. W odwodzie czekała jeszcze warszawa i mercedes W 126 sec. Było też coś dla wesołków – fotobudka.

Podczas części oficjalnej na scenie zaprezentowali się uczniowie. Tematyka programu słowno-muzycznego, jaki zaprezentowali publiczności, dotyczyła Mikołaja Kopernika – patrona bralińskiej podstawówki, a także minionego Dnia Matki i nadchodzącego Dnia Ojca. Autorkami scenariusza były: Jolanta Cudniewicz, Iwona Maciejewska i Agata Piotrowiak.

Od paru tygodni w szkole gościmy wolontariusza z Turcji. To Celil Mete – 25-letni student stosunków międzynarodowych, który przyjechał do Bralina w ramach współpracy stowarzyszenia ARTwarium z organizacjami międzynarodowymi. W trakcie festynu Celil wystąpił z grupką dziewcząt z klas gimnazjalnych, prezentując taniec kurdyjski.

Miłośnicy iluzji z wypiekami na twarzach śledzili zręczność palców i przygotowane przez Magica Jokera – Zbigniewa Matuszka triki. W tym czasie na murawie boiska nie lada gratka czekała na adeptów piłki nożnej, którzy doskonalili swe umiejętności pod fachowym okiem Mateusza Chowańskiego – jednego z trenerów „Śląska” Wrocław (U9).

Przygotowane przez organizatorów losy rozeszły się w błyskawicznym tempie. Na kupujących czekało kilkaset fantów, które do loterii przekazali rodzice uczniów. Główną nagrodę – audi A 5, auto na weekend – zasponsorowała firma Audi Centrum Wrocław.

Na zgłodniałych czekały stoiska gastronomiczne. Przyjechała nawet lodziarnia na kółkach (specjalnie wyposażony fiat spierre) z kępińskiej firmy Lody Marczak. O ochłodę tego upalnego dnia zadbali miejscowi strażacy, którzy przygotowali kurtynę wodną, cieszącą się niemałym powodzeniem, nie tylko wśród najmłodszych.

Za cel organizatorzy postawili sobie nie zysk, bo takiego nie oczekiwali, nie splendor, jaki niewątpliwie towarzyszył świetnie zaplanowanemu i zorganizowanemu festynowi, ale integrację. Integrację dzieci, młodzieży i dorosłych. Integrację rodzin i mieszkańców gminy Bralin. Czy ten zamysł się udał? Oczywiście! I to bardzo dobrze.

Rada Rodziców serdecznie dziękuje osobom, które przekazały fanty na loterię, nauczycielom którzy pod kierunkiem Elżbiety Leśniarek i Beaty Niełacnej zajmowali się wystrojem stadionu, rodzicom zaangażowanym w organizację festynu, wójtowi Romanowi Wojtysiakowi i pracownikom Urzędu Gminy Bralin, strażakom i funkcjonariuszom policji oraz Marianowi Kłoskowi. Natomiast cała społeczność szkoły – uczniowie, nauczyciele i dyrekcja serdecznie dziękują Radzie Rodziców za przygotowanie kolejnej już wspaniałej imprezy.