Poznań 2021

17 listopada 2021r. uczniowie klasy 7a wraz z członkami Szkolnego Koła Krajoznawczo Turystycznego udali się do Poznania, aby poszukać miejsc związanych z Powstaniem Wielkopolskim i przekonać się, czy poznańskie rogale świętomarcińskie są smaczniejsze od bralińskich.

Na wycieczkę udaliśmy się pociągiem, którym niektórzy z nas jechali po raz pierwszy. W Poznaniu byliśmy około godziny jedenastej. Na dworcu spotkaliśmy się z naszym przewodnikiem i pieszo udaliśmy się na Rynek – tutaj mieliśmy okazje zobaczyć trykające koziołki i poznać ich legendę. Następnie udaliśmy się na Ostrów Tumski, który odkrył przed nami tajemnice powstania państwa polskiego. W drodze do placu Wolności spróbowaliśmy lokalnego przysmaku – rogala marcińskiego. Pokazując miasto, przewodnik odkrywał przed nami główne postaci, tło historyczne i najważniejsze miejsca związane z powstaniem Wielkopolskim: plac Wolności (miejsce przysięgi oddziałów wielkopolskich), hotel Bazar (płyta poświęcona Ignacemu Janowi Paderewskiemu) i Dworzec Letni w Poznaniu, na którym 26 grudnia 1918r. wysiadał Ignacy Paderewski tłumnie witany przez poznaniaków.

Pobyt w historycznych miejscach zachęcił nas do odkrywania historii naszego kraju. Nawet, jeżeli jest ona w wielu miejscach trudna dla tak młodych ludzi jak my.

Wyjazd obfitował w wiedzę, długie spacery a w pociągu ….w szaleństwo w przedziałach. Nasz pobyt w Poznaniu nie mógł przecież ograniczać tylko do wrażeń intelektualnych.