Pogadanka na temat cyberprzemocy

29 marca 2017 r. uczniowie klasy 6a spotkali się z policjantem. Nasze zaproszenie przyjął funkcjonariusz Komendy Powiatowej  Policji w Kępnie st. sierż. Tomasz Kapral. Tematem spotkania była cyberprzemoc i ogólnie pojęte bezpieczeństwo w sieci.

Cyberprzemoc, to prześladowanie innych osób za pośrednictwem Internetu i narzędzi elektronicznych, czyli czatów, witryn, e-maili, forów dyskusyjnych, komunikatorów oraz przy pomocy wiadomości SMS-ów przesyłanych na telefony komórkowe. Problem cyberprzemocy staje się zjawiskiem coraz bardziej powszechnym i dotyka zarówno osoby dorosłe jak i grupę dzieci i młodzieży.

Nasz gość scharakteryzował zjawisko cyberprzemocy, które na pozór niewinne, może wyrządzić ogromne szkody. Przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane na telefon komórkowy filmiki docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób. Jeśli cyberprzemocą zostanie dotknięta osoba wrażliwa, może to spowodować u niej głębokie traumy psychiczne.

Podczas prezentacji multimedialnej młodzi ludzie dowiedzieli się, jakie niebezpieczeństwa i zagrożenia niesie ze sobą korzystanie z portali społecznościowych oraz kontaktowanie się w sieci z osobami nieznajomymi. Omówiono również tematykę związaną z zabezpieczaniem dostępu do swoich kont na portalach społecznościach oraz poczty w celu zapobiegania włamaniom i ochroną swoich danych osobowych.

Policjant radził, co robić żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. W każdym zdaniu podkreślał, że cyberprzemoc jest przestępstwem i poważne jej przejawy należy zgłaszać organom ścigania.

Ofiary lub świadkowie cyberprzemocy powinni szukać wsparcia – porozmawiać z rodzicami, pedagogiem, wychowawcą bądź inną zaufaną osobą dorosłą, wspólnie dużo łatwiej rozwiązuje się problemy lub skontaktować się z profesjonalistami.

Ta cenna “lekcja” uwrażliwiła młodzież na specyfikę problemu Cyberprzemocy.