Pieszo do św. Jadwigi Śląskiej

17 października 2017 r. odbył się I Pieszy Rajd Świętej Jadwigi do kaplicy na łąkach pod Mnichowcami. Tym razem do wędrówki po małej ojczyźnie zachęciliśmy uczniów klas 4-6. Prognozy pogody sprawdziły się idealnie. Dzień ten był kolejnym dniem złotej polskiej jesieni, która od kilku dni gości w naszym kraju. Czuliśmy się jak w czasie wakacji. Koszulki z krótkim rękawem przypominały raczej sierpień niż drugą połowę października. Nasi najmłodsi wykazali się prawdziwie turystyczną postawą – z zaciekawieniem słuchali  o wędrówce Jadwigi Śląskiej, o legendach związanych z kapliczką na łąkach i o ludziach związanych z tym miejscem. Na koniec młodzież wzięła udział w konkursie krajoznawczym. Szczęście w losowaniu nagród mieli: Liwia Klaczyńska, Jakub Drewczyński i Kamil Karwacki.

„Miłość do regionu to doskonała droga do nauczania miłości Ojczyzny. (…) Za to kształcenie pozostajemy odpowiedzialni przed Bogiem i historią”. Florian Plit

Nieocenioną pomocą w organizacji rajdu były panie z Rady Rodziców – Alina Puchała i Aleksandra Kubacka, które przygotowały słodką niespodzieankę na trasie oraz kiełbaski z grilla na mecie. Dzięki uprzejmości firmy Transporter Travel korzystaliśmy z nagłośnienia i szczęśliwie wróciliśmy autobusem do Bralina.

Każde spotykanie dzieci z historią, bezpośrednie jej doświadczanie i przeżywanie powoduje to, że młodzi ludzie zaczynają lepiej ją zrozumieć. Nasi uczniowie zrobili kolejny krok ku temu, by poznać i pokochać swoją małą ojczyznę.