Narodowe Czytanie „Nad Niemnem”

Nasza szkoła kolejny raz włączyła się w akcję Narodowego Czytania. Do wspólnego czytania zaproszeni zostali przedstawiciele uczniów, nauczycieli, absolwentów oraz emerytowanych nauczycieli. W tym roku lekturą było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Powieść ta powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Posiada ona barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne. „Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. Powieść ta to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

„– To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu” – podkreślił w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Do wysłuchania fragmentów powieści zostali zaproszeni uczniowie z kl. 4 – 8. Młodzież w skupieniu wysłuchała fragmentów powieści. Wszyscy mogli podziwiać piękną dekorację przygotowaną przez p. Elżbietę Leśniarek.

Agnieszka Czarnasiak – Szydłowska