MOL NET+ w bibliotece szkolnej

W połowie listopada br. w naszych bibliotekach szkolnych został uruchomiony nowoczesny system MOL NET+. Jest to kontynuacja programu Mol Optivum, na którym pracowały wcześniej nasze biblioteki. Nowy system daje wiele nowych funkcjonalnych rozwiązań dostępnych przez Internet. Zmienia bibliotekę w naszej szkole w nowoczesne centrum informacji. Dzięki migracji zasobów ze starego Mola Optivum nowy system został automatycznie uzupełniony o opracowane wcześniej pozycje książkowe oraz przeniósł listy czytelników, którzy byli tam zarejestrowani. MOL NET+ to nie tylko narzędzie pracy nauczyciela bibliotekarza. Efektem wdrażania aplikacji jest kompleksowe zarządzanie szkolną biblioteką i umocnienie wizerunku nowoczesnej szkoły.

Jakie korzyści mają użytkownicy?

Dzięki katalogowi internetowemu uczniowie mogą komfortowo wypożyczać zasoby, korzystając z telefonów komórkowych oraz tabletów. Otrzymując dostęp do katalogu Online (OPAC), każdy czytelnik może intuicyjne przeszukiwać zbiory, sprawdzić stan swojego konta, rezerwować książki oraz pozyskiwać informacje o pozycjach zarezerwowanych, wypożyczonych i przetrzymywanych. System zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych automatycznie dokonuje aktualizacji i archiwizacji. A więc jest bezpieczny dla użytkownika.

Po feriach wszyscy uczniowie i nauczyciele otrzymają informację nt. pierwszego logowania do systemu. Wtedy katalog OPAC będzie dostępny o każdej porze i z każdego komputera posiadającego dostęp do Internetu, a także z urządzeń mobilnych. Dzięki temu możliwe będzie przeglądanie zasobów bibliotecznych. Dla wielu młodych czytelników to zapewne nowość, ale i możliwość nauki w wyszukiwaniu książek zgodnie z własnymi zainteresowaniami. W przyszłości może to zaowocować sprawnym poruszaniem się po katalogach innych, dużych bibliotek w poszukiwaniu potrzebnych informacji.

MOL NET+ to nowoczesna biblioteka w „chmurze” dla ucznia, nauczyciela i bibliotekarza.