Liwia i Rafał na Mistrzostwach Polski!

15 września 2018 r. na Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich MTB do Głogowa przyjechały kluby sportowe z całego kraju, by rywalizować na terenie toru motocrossowego „Górkowo”, jednego najlepszych tego typu obiektów w Europie. Byli zawodnicy z Warszawy, Gdańska, Kołobrzegu, Kórnika, Łodzi, Rzeszowa i wielu innych miejscowości. Byli też młodzi sportowcy z Bralina – Liwia Klaczyńska i Rafał Noculak, reprezentujący szkółkę działającą przy Uczniowskim Klubie Sportowym Sport.

Całość rozpoczęła się o godz. 10.30 od odśpiewania hymnu narodowego i złożenia przez sędziego głównego, Sławomira Marczewskiego z Dolnośląskiego Związku Kolarskiego, meldunku o gotowości do zawodów.

Prawo startu w mistrzostwach mieli uczniowie klas IV-VIII, biorący udział w Projekcie Rozwoju Kolarstwa. Zgodnie z przyznanymi na wszystkie województwa limitami Wielkopolskę mogło reprezentować zaledwie 14 zawodników. Wśród nich było dwoje uczniów naszej szkoły, co już jest nie lada wyróżnieniem. Liwia i Rafał na co dzień trenują w szkółce kolarskiej (w całym kraju jest ich 200). Ich opiekunem jest Jacek Kuropka.

W Głogowie młodzi sportowcy rywalizowali na pętli o długości 1800 m. W kategorii klas piątych mieli do pokonania dwa takie dystanse. Jazdę utrudniały kamienie, wystające korzenie, trudne podjazdy i zjazdy, błoto i sztuczne przeszkody. Trasa była wymagająca. Dość powiedzieć, że w czasie wyścigu służby medyczne musiały interweniować kilkukrotnie, bo nie obyło się bez upadków i urazów.

L. Klaczyńska i R. Noculak zajęli miejsca w pierwszej dziesiątce, a były to dopiero ich pierwsze zawody na tak wysokim szczeblu (dla Liwii w tej dyscyplinie sportu pierwsze w ogóle!). Z pewnością w tych młodych zawodnikach drzemie potencjał. Pozostaje zatem doskonalić ich technikę jazdy na rowerze i nieustannie mobilizować, bo jakże często miejsce na podium zależy nie od siły mięśni, a od siły charakteru. O końcowym wyniku nierzadko decyduje głowa.

Co pozostało naszym adeptom kolarstwa po rywalizacji w Głogowie? Na pewno wspomnienie udziału w pięknej imprezie sportowej, koszulka z mistrzostw Polski, wspólne zdjęcie z Jackiem Bodykiem – kolarzem, olimpijczykiem z Seulu. Ale chyba równie ważne jest nabyte doświadczenie. Ono z pewnością zaprocentuje podczas kolejnych startów. Trzymamy kciuki!