Katowice – Miasto inspiracji z Jerzym Kukuczką w tle

W dniu 17 kwietnia 2024 r. uczestnicy projektu „Wielki Człowiek – Jerzy Kukuczka” udali się na wycieczkę do Katowic, aby zgłębić tajniki historii regionu oraz poznać niezwykłe postaci związane ze Śląskiem.

Naszym pierwszym przystankiem była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach, gdzie zostaliśmy niezwykle ciepło przyjęci przez panie Barbarę Michałek i Katarzynę Herich. Czekała tam na nas fascynująca lekcja o życiu i dokonaniach legendarnego himalaisty – Jerzego Kukuczki. Dowiedzieliśmy się o jego niezwykłych osiągnięciach w alpinizmie oraz o odwadze, determinacji i poświęceniu, które kierowały go na szczyty najwyższych gór świata. W trakcie lekcji zgłębialiśmy również tajemnice gwary śląskiej, która stanowi nieodłączny element kultury regionu.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Katowic, które dało nam możliwość poznania różnorodności kulturalnej i historycznej tego miasta. Naszą podróż rozpoczęliśmy od symbolu Katowic – Spodka, imponującej hali widowiskowo-sportowej, która przyciąga uwagę swoim niezwykłym designem. Odwiedziliśmy też siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Muzeum Śląskie. Później, podążając śladem naszego bohatera, dotarliśmy m.in. do domu rodzinnego Jerzego Kukuczki w Bogucicach i szkoły podstawowej w której uczył się nasz bohater oraz pod Pomnik Alpinistów.

Następnie udaliśmy się do Nikiszowca, malowniczej dzielnicy Katowic o bogatej historii górniczej. Przechadzając się po jej uliczkach, odkrywaliśmy charakterystyczną architekturę kamienic górniczych oraz zapoznawaliśmy się z codziennym życiem mieszkańców. To było niezwykłe doświadczenie, które pozwoliło nam lepiej zrozumieć dziedzictwo kulturowe regionu i jego wpływ na życie codzienne mieszkańców. Finalnym punktem zwiedzania była degustacja typowego obiadu śląskiego – klusek śląskich, modrej kapusty i rolad wołowych.

Wizyta w Katowicach była nie tylko podróżą przez historię i kulturę regionu, ale również spotkaniem z wyjątkowym bohaterem, który swoim życiem i osiągnięciami inspiruje kolejne pokolenia.