Dzień Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy dzień Żołnierzy Wyklętych. W związku ze zbliżającą się rocznicą uczniowie klasy 8b spotkali się z Panią Iwoną Chowańską, która pracowała w Biurze Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Pani Iwona zawodowo zajmuje się historią, ze szczególnym uwzględnieniem badania losów Żołnierzy Wyklętych. Celem spotkania było budowanie wartości patriotycznych wśród młodego pokolenia oraz przedstawienie im “trudnej karty” w historii Polski. W czasie spotkania nakreśliła uczniom naszej szkoły kontekst historyczny oraz przedstawiła ciekawy wykład na temat podziemia niepodległościowego z uwzględnieniem postaci Żołnierzy Wyklętych z rejonów Kępna, Bralina, Rychtala i pozostałych okolic. Uczniowie mogli poznać losy wybranych żołnierzy, dowiedzieć się o metodach tortur stosowanych wobec obrońców ojczyzny oraz poznać ciekawostki z prywatnego życia żołnierzy. Uwieńczeniem lekcji stało się przekazanie szkole niezwykłej pamiątki. Była to fiolka ziemi pochodząca z “Kwatery na Łączce” z Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie, gdzie chowano żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Takie nowoczesne zajęcia najlepiej potwierdzają tezę, że historia jest interesującym przedmiotem. Dzięki wspomnianej fiolce ziemi młodzież mogła niemal “dotknąć” historii Polski i poczuć się badaczem dziejów naszego kraju. Cześć i chwała Bohaterom!

Serdecznie dziękujemy Pani Iwonie Chowańskiej za niezwykłą lekcję, która pozostanie na długo w naszej pamięci!