Dzień Języków Obcych

Czy warto uczyć się języków obcych? Czy monotonne powtarzanie słówek i reguł gramatycznych jest opłacalne? Dlaczego z każdej strony słyszymy, że w dzisiejszych czasach powinno się znać co najmniej jeden język obcy? Na te i inne pytania muszą nieraz odpowiadać nauczyciele języków obcych, a także rodzice, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i skutecznie zmotywować wszystkie dzieci do systematycznej pracy nad przyswajaniem nowego języka. Korzyści wypływających ze znajomości języka obcego jest bardzo wiele, jak choćby otwarte granice, które pozwalają na swobodne podróżowanie i odkrywanie wielu ciekawych miejsc, zawieranie znajomości czy znalezienie interesującej pracy. Warto też wspomnieć, iż znajomość choćby języka angielskiego daje nam lepszy dostęp do wiedzy, ponieważ dominuje on w świecie technologii, mediów, biznesu czy dyplomacji. Raz w roku, 26 września, obchodzimy Europejski Dzień Języków Obcych, kiedy to w sposób szczególny możemy celebrować, doceniać i promować bogactwo językowe i kulturowe w Europie. Jest to świetna okazja, aby popularyzować wiedzę na temat różnych języków używanych na naszym kontynencie, by zachęcać, wspierać i motywować najmłodszych do nauki języków poprzez przybliżanie im idei wielojęzyczności oraz porozumiewania pomiędzy kulturami, a także propagowanie uczenia się języków przez całe życie.

Uczniowie naszej szkoły również pamiętali o obchodach tego wydarzenia i ochoczo na lekcjach języków obcych oraz w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Learn with Megabyte and Zabadoo” włączyli się do celebrowania tego święta poprzez zgłębianie wiedzy na temat wybranych języków i krajów europejskich. Podczas zajęć dzieci miały możliwość poznać wybrane zwroty i wyrażenia, najważniejsze i najciekawsze fakty kulturowe, krajoznawcze, znane postacie czy muzykę, która niejedną osobę zachęciła do tańca i śpiewu. Były również quizy i zabawy językowe, a także wspólne tworzenie projektów.

Mamy nadzieję, że takie wydarzenia dostarczają wszystkim dodatkowej dawki zachęty, motywacji i wytrwałości do efektywnej nauki języków. Edmund de Waal niegdyś powiedział, słowa, które warto wziąć sobie do serca, że „znając języki, wszędzie czujesz się jak w domu”.