Dzieci lubią szachy…

W bieżącym roku szkolnym tj. 2021/2022 kontynuowane są w naszej szkole zajęcia szachowe, głównie dla uczniów z klas – drugich i trzecich oraz zainteresowanych z czwartych.

To już trzeci rok, w którym reaktywowana jest ta piękna „królewska” gra. Zapisanych jest 18. adeptów tej gry, a frekwencja jest bardzo wysoka.

W drugim półroczu, prawdopodobnie podzielmy zajęcia na dwie mniejsze grupy, aby móc rozgrywać już pojedynki na prawdziwych szachownicach. Obecnie uczymy się podstaw – głównie przy pomocy komputera i platform o tematyce szachowej tj. m. in.: szachydzieciom.pl oraz lichess.org. W tajniki gry w szachy wprowadza nas pan Jerzy Liebner – miejscowy nauczyciel, a prywatnie pasjonat sportu.

Gra w szachy niesie wiele pozytywnych bodźców dla uczniów przede wszystkim – rozwija ich pamięć i uwagę, a ponadto myślenie logiczno-strategiczne, dlatego dobrze się stało, że od najmłodszych klas próbuje się zaszczepić bakcyla szachowego.

Podczas zajęć uczniowie zostali zapoznani już m.in. z: ustawieniem szachownicy, bierek, ich wartością bojową, poruszaniem się po niej, biciem itp. Ponadto kolorowaliśmy malowanki o tematyce szachów.

To tyle na ten moment zdążyliśmy zrobić…