23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Jest to coroczne święto organizowane od 1995 roku przez UNESCO. Celem święta jest promowanie czytelnictwa oraz poruszanie problematyki praw autorskich i ochrony własności intelektualnej. Pomysł organizacji święta narodził się w Katalonii, wystąpił z nim 1926 roku wydawca z Walencji Vincent Clavel Andres.

Data obchodów nawiązuje do trzech wybitnych postaci, którymi są wybitni poeci: Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. To także dzień urodzin lub śmierci wielu innych sławnych pisarzy np. Vladimira Nabokowa Maurice`a Druona czy Halldora Laxnessa. Od 1930 roku Dzień Książki jest oficjalnym świętem w Hiszpanii, od 1964 roku obchodzonym we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. 23 kwietnia jest też świętem narodowym w Katalonii, dniem jej patrona – św. Jerzego. Legenda głosi, że pokonał on smoka zagrażającego miastu. Z kropel krwi potwora wyrastać miały czerwone róże. W rocznice tego wydarzenia mężczyźni obdarowywali kobiety różami, sami w zamian otrzymywali upominki w postaci książek.

Z okazji obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na całym świecie, również w Polsce organizowane były różnego typu wydarzenia literackie promujące czytelnictwo (spotkania autorskie, kiermasze książek). W obchody angażowały się biblioteki, księgarnie i instytucje naukowe. W sytuacji: jakiej obecnie znaleźliśmy się z powodu pandemii, tegoroczne obchody będą prawdopodobnie miały charakter kameralny, odbędą się może cykle różnych przedsięwzięć on-line z kulturą. Proponuję Wam, abyście uczcili to święto. Dokładnie przejrzyjcie swoją domową biblioteczkę i sięgnąć po ulubioną książkę.

Życzę miłego świętowania, dobrej energii i pozytywnych wrażeń z książką.